Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt

Uute aiandussõnade otsingul


Kutsume kaasa mõtlema mõnede terminite määratlemises. Suvalist aiandusraamatut avades vaatavad meile vastu alpiaiad, turbaaiad, nõmmeaiad ja tont teab, mis aiad veel. Jääb üle vaid imestada, kuidas kõik need - aiad aeda ära mahuvad! Sootaimla on loomulikult tuletis tuntud ja armastatud kiviktaimlast. Alpipeenra eeskuju ei tule samuti kaugelt otsida - lillepeenar kohe suupärasena võtta. Ega aednikud polegi selgeks vaielnud, milline terminite jada keelele paremini istub, kas: alpiaed, sooaed, viljapuuaed, sõnajalaaed; või turbapeenar, lillepeenar, nõmmepeenar, seenepeenar; või hoopis lilletaimla, turbataimla, kiviktaimla, nõmmetaimla. Andke teada, kuidas sooviksite termineid reastatuna näha, et lugemisel kohe aru saada, millest jutt käib, kas mõnekümne ruutmeetrisest aiast või mõneruutmeetrisest seeneaiast või hoopis mõnesajaruutmeetrisest turbapeenrast ehk äkki paariruutmeetrisest kiviktaimlast või sajaruutmeetrisest alpitaimlast…. Äkki on viimane hoopis alpinaarium! Kas parimal juhul paarisajaliitrine plastveesilm on pidulik aiabassein? Selle kõrval tuleks siis täismõõduline ujumisbassein nimetada lausa ookeaniks. Kas vesiroosiga väärindatud vett täis puutünn väärib tiigi nime?
Samuti kutsume sõna sekka ütlema muudegi eestikeelsete aiandusmõistete osas: aiatööriistad ja -masinad, kiled, loorid, vaibad jm aiatarvikud, uute taimede, haiguste ja kahjurite nimed. Loetelu võiks veelgi jätkuda…. Olgu ka öeldud, et keelehuviliste sisukad sõnad ja asjalikud arvamused aitavad kiirendada aiandussõnastiku koostamist. Töö käib juba mõnda aega.


Saatke heietused ja ettepanekud e-posti aadressile aiatark@hot.ee.
Jüri Annist
Väino Eskla


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.