Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt

Sordinimed valesti ja õigesti


Sordinimedest ajendas pajatama nende väärkirjutamine mõne puukooli hinnakirjades ja ajakirjanduses ilmunud reklaamides. Mitte ainult inimesel, ka taimesordil on oma kindel nimi. Selle paneb talle tavaliselt sordiaretaja. Kuid mõnikord on heal taimelapsel ka mitu nime. See kehtib eelkõige vanemate sortide puhul (nt 'Pärnu tuviõun' ~ 'Trebuu seemik' ~ 'Lambanina'), kuid arusaamatuste vältimiseks soovitatakse kasutada vaid ühte, ametlikult tunnustatud nime.
Erandi moodustavad ka vanemad välimaise päritoluga sordid, mille nimi meil aja jooksul eestipäraseks muutunud on (nt 'Jüterbogi valge' ('Weisse aus Jüterbog'), 'Säilisveiksel' ('Schattenmorelle'). Neile lisatakse sordinimistutesse või -kirjeldustesse selguse mõttes ka võõrapärane originaalnimi. Nüüdisajal enam teiste riikide sordinimesid eesti keelde ei tõlgita ning neid kasutatakse algupärasel kujul ('Kulikovskoje', 'Hinnonmäen keltainen').
Mitmesõnalise eestipärase sordi üldnimelised sõnad kirjutatakse väikese tähega ('Liivi kollane munaploom', 'Krameri tuviõun'), kuid teistest riikidest pärit sordinimedes säilitatakse sõnade esitähed originaalkujul ('Senga Sengana', 'Jonkheer van Tets').
Köögivilja sordinimede osas on nende rohkuse tõttu veel küllalt palju segadust. Arusaamatust tekitavad näiteks Venamaa või Poola kaudu meile jõudnud mujalt Euroopast pärit seemned, mis vahepeal slaavipärase nimekuju saanud. Sel juhul annab pead murda, kas tegu on erinevate või sama sordiga.
Sordinimede kirjutamise üldine keelereegel: erialakirjanduses pannakse nimi ülakomade vahele, ilu- ja ajakirjanduses aga jutumärkidesse.

Väino Eskla

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.