Täna, 21. mail selgusid Keskkonnaministeeriumi ja Keskkonnateabe Keskuse poolt kooliõpilastele korraldatud kaitsealuste liikide tundmise võistluse võitjad, kelleks osutusid Võhma Gümnaasiumi õpilased.
Kaitsealuste liikide tundmise võistlus toimus rahvusvahelise elurikkuse aasta tähistamiseks. Võistlusele registreerus üheksa võistkonda (ühes võistkonnas kuni 20 õpilast koos juhendajaga). Võistelda oli lubatud kõigi vanuserühmade õpilastel.
Võistlus toimus Loodusvaatluste andmebaasi (http://loodusvaatlused.eelis.ee) kaudu ja kestis 7.-12. maini. Selle aja jooksul kanti andmebaasi üle 150 vaatluse. Iga vaatlus tähendab nelja põhifakti registreerimist: keda nähti, kes nägi, millal nägi ja kus nägi. Igasugune lisainfo andis vaatlusele väärtust juurde.
Esimese koha saavutasid Võhma Gümnaasiumi õpilased, keda premeeritakse ekskursiooniga Eestimaa looduskaunisse kohta. Sihtkoha valikul arvestatakse ka võitjate sooviga. Ekskursiooni eesmärk on tutvustada Eestimaad ja Eesti loodust ning loodetavasti teevad võitjad reisi ajal nii mõnegi vaatluse, mille ka andmebaasi sisestavad.
Teisele kohale jäid (väga napilt) Lihula Gümnaasiumi õpilased, kelle lugemisvaru täieneb nüüd Stichman Marney`i raamatutega “Looma- ja Taimeriigi teejuht”.
“Ainult kuue päevaga saime tõeliselt palju vaatlusi, mis näitab, et võistlus oli edukas ning õpilastel on huvi looduse vastu,” rõõmustas üks korraldajatest, Keskkonnateabe Keskuse looduskaitse juhtivspetsialist Reigo Roasto. “Tõsi küll, valdav enamus andmebaasi sissekannetest olid III kaitsekategooria vaatlused. I kategooria liiki nähti ainult üks kord, selleks oli merikotkas.”
Ka võistlejad jäid võistlusega rahule. Nad märkisid, et tavaliselt ei pane nad tähele linde ega konni ega sisalikke. Aga vaatlemises osalemine avas silmad. Näiteks pakkus lastele elamuse näha nelja valge toonekurge madalalt üle pea lendamas ja jälgida sookure paari põllul toitu otsimas.
Loodusvaatluste andmebaasi kaudu jätkub mai lõpuni täiskasvanutele mõeldud kaitsealuste liikide vaatluste võistlus, mis on pühendatud nii rahvusvahelisele elurikkuse aastale kui ka Eesti looduskaitse 100. tegevusaastale. Vaata http://loodusvaatlused.eelis.ee.
Allikas: Keskkonnaministeeriumi 21.05.2010 pressiteade