Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Karmi talvega võib kaasneda veekogude ummuksisse jäämine (2010-02-09 15:28:46)

Viimasel ajal on tulnud üksikuid teateid veekogude ummuksisse ehk hapnikuvaegusesse jäämisest, veebruari lõpul ja märtsi algul võivad sellised juhtumid sageneda. Talvine veekogude ummuksisse jäämine on paraku üks looduslikke protsesse, mis kordub karmidel talvedel regulaarselt.

Mõnevõrra aitab ummuksisse jäämist leevendada jää lumest puhastamine, veidi ka aukude raiumine jäässe.

„Jää puhastamine lumest suurendab läbi jää vette tungivat valguse hulka ning võib panna vees olevad mikrovetikad fotosünteesima ja hapnikku tootma. Auke raiuda on mõtet vaid sissevoolude lähedal, kus vee liikumine kannab hapniku järve laiali. Siiski on see suhteliselt väheefektiivne meetod, kuna avada suudetakse tühine osa veepinnast ja augud külmuvad kiiresti kinni,“ ütles Keskkonnaameti vee-elustiku spetsialist Aimar Rakko.

Võimalik on veel ka kunstlik aereerimine, kuid see on mõistlik ainult väikejärvedes ning võimalik juhul, kui selleks leitakse ressursse. Õhu otsene pumpamine jää alla on võrdlemisi ebaefektiivne ja siiski vaid üsna lokaalse mõjuga.

Varasemale kogemusele toetudes on need abinõud osutunud vähetõhusaks ning kalade suremist täielikult vältida ei õnnestu. Elustiku päästmine talvisest hapnikuvaegusest on rohkem humaanne tegevus ja majanduslikku tulu sellisest tegevusest on raske loota.

Ummuksisse jäämisel on mitmeid põhjusi. Kui hapnikuvahetust takistab jääkate, veevahetus jõgede kaudu on soikunud ja vetikate fotosünteesi takistab jääl olev paks lumikate, siis jäävad järele vaid hapnikku tarbivad protsessid: orgaanilise aine lagunemine, anorgaaniliste ainete oksüdeerumine ja veeorganismide hingamine. Eesti veekogudest on kõige ohtlikumas olukorras rohketoitelised, aeglase veevahetusega madalad järved. Ühe potentsiaalse rühma moodustavad paljud Lääne-Eesti rannikul ja saartel paiknevad madalad (sügavus alla 1 m) rannajärved, kuna talveks nende ühendus merega enamasti katkeb ja põhjamudas tekib rohkelt mürgist väävelvesinikku.

Nagu mitmed teadlaste läbiviidud uuringud on näidanud, ei hukku tavaliselt kogu ummuksis järve kalastik. Koger ja linask taluvad hapnikupuudust hästi ning elavad sellised tingimused edukalt üle. Peamiselt hukkub ummuksisse jäänud järves peenkala: särg ja väike ahven, mis suurendab jäävabal perioodil oluliselt nende kalade peamise toidu, zooplanktoni hulk järves. Selle tulemusel omakorda vähenevad mikrovetikad, kes on zooplanktoni peamine toit. Sellisel juhul on veekogu ummuksisse jäämine isepuhastumise mõttes isegi kasulik: tulemuseks on vee läbipaistvuse suurenemine ning järve üldise seisundi paranemine. Kui aga nende muutuste järel ei jää järve piisav hulk
röövkalu (haug, koha), siis saab neid juurde asustada.

Veekogu ummuksisse jäämisest oleks soovitav teavitada ka Keskkonnaametit, kes hindab veekogu olukorda ja vastavalt sellele kavandab edasise tegevuse.

Lisainfo: Aimar Rakko, Keskkonnaameti vee-elustiku spetsialist, tel 5306 9104, aimar.rakko@keskkonnaamet.ee; Aet Truu, Keskkonnaameti pressiesindaja, 627 2195, 510 8854, aet.truu@keskkonnaamet.ee.

Allikas: Keskkonnaameti 09.02.2010 pressiteade.

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.