10. veebruaril toimus Tallinnas Solarise keskuse Apollo raamatupoes suurteose "Maailma ravimtaimede entsüklopeedia" esitlus, mille viisid läbi Eesti Entsüklopeediakirjastuse juhatuse liige Hardo Aasmäe ja raamatu autor, Tartu Ülikooli farmakognoosia õppejõud Ain Raal.
"Maailma ravimtaimede entsüklopeedias" on kokku 712 taimeartiklit. Igas artiklis käsitletud põhitaime nimetus on eesti, ladina, inglise ja vene keeles.
Iga ravimtaime artikkel sisaldab taime botaanilist iseloomustust, andmeid leviku ja kultiveeritavuse kohta, droogi kirjeldust, keemilist koostist, ravimtaime toimet ja näidustusi nii teadusliku meditsiini kui ka rahvameditsiini seisukohast, vastunäidustusi ja ohtlikkust ning muid kasutusviise (nt toidutaimena, vürtsina, kosmeetikatööstuses jm). Samuti nimetatakse artikleis teisi samasse perekonda kuuluvaid meditsiinis kasutatavaid taimeliike.
Enamikus artiklitest käsitletakse eriti põhjalikult (olenevalt sellest, kui palju antud liigi kohta teavet on) üht ravimtaime, mõnes mitut liiki või tervet taimeperekonda (kokku 740 liiki või perekonda).
Kokku on entsüklopeedias käsitletud üle 1700 ravimtaime.
Artiklid on illustreeritud taimejoonistuste ning fotodega kuivatatud ja värsketest droogidest ja kasvavatest ravimtaimedest. Kuivatatud droogide fotod on tehtud Tartu Ülikooli farmaatsia instituudi droogikollektsiooni materjalidest.
Raamat on järjestatud ladinakeelsete taimenimetuste järgi. Teose lõpus on entsüklopeedias käsitletud taimede registrid eesti- ja ladinakeelsete nimetuste järgi.
"Maailma ravimtaimede entsüklopeedia" on esimene algupärane ravimtaimede entsüklopeedia, mille autor Ain Raal on varem üllitanud mitu ravimtaimedealast raamatut.
Raamatu toimetaja on Eesti Looduse endine kogenud toimetaja, bioloog Ann Marvet.
Projekti juht on Maarja Aasmäe, turustamist korraldab Õie-Mari Aasmäe.
Esmamulje: tegemist on tõelise ravimtaimealase suurteosega. Selleteemalist kirjandust on ilmunud üsna palju, kuid nüüd jäävad senised väljaanded küll tugevasti uusüllitise varju.
Mäletan, kui olin vaimustuses 2004. aastal ilmunud Mall Värva raamatust „Meie ravimtaimed“, mis oli tol ajal suur saavutus. „Ravimtaimede entsüklopeedias“ on aga käsitletud kordades rohkem taimi.
Ja mis asja veelgi väärtuslikumaks teeb, on sellegi raamatu Eesti algupärasus.
Allikas: Eesti Entsüklopeediakirjastuse ja raamatu põhjal Väino Eskla.
Ain Raal
Hardo Aasmäe
Maarja ja Õie-Mari Aasmäe
Fotod: Väino Eskla