Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
2010 on rahvusvahelise elurikkuse aasta (2010-02-06 00:40:03)


Ühinenud Rahvaste Organisatsioon (ÜRO) nimetas 2010. aasta rahvusvaheliseks bioloogilise mitmekesisuse ehk elurikkuse aastaks, et suurendada inimeste teadlikkust elurikkuse olulisusest. Seega toimub tänavu palju nii rahvusvahelisi kui ka kohaliku tähtsusega üritusi, kus keskseks teemaks on loodus ja selle rikkuste kaitsmine.

Reedel, 5. veebruaril lõppes Norras Trondheimis ülemaailmne konverents "2010. aasta seab uusi elurikkuse eesmärke". Üle maailma kokku kogunenud eksperdid tegid kokkuvõtteid senisest tööst elurikkuse kaitsel.

Eestist osales konverentsil Lauri Klein, kes on Keskkonnaministeeriumi Info- ja Tehnokeskuse bioloogilise mitmekesisuse nõunik. “Konverentsil tõdeti, et riigid ja rahvad on pingutanud elurikkuse säilitamise ja taastamise nimel. Paraku ei ole soovitud tulemusi saavutatud. Peamised ohud elurikkusele on elupaikade hävimine ja killustumine, maakasutusmuutused, loodusvarade ületarbimine, mittesäästlikud looduskasutusviisid (nt kalavarude ülepüüdmine), võõrliigid, reostus ning kliimamuutused,” loetles Klein.

Norras toimunud konverentsil püüti leida lahendusi, kuidas vähendada ja peatada loodusele tehtavat kahju veel enne, kui paljud ökosüsteemid on pöördumatult muutunud. “Konverentsil osalejad rõhutasid elurikkuse olulisust nii majandus- kui ka kliimamuutustega seotud küsimuste lahendamisel,” ütles Klein. Näiteks pakuti ühe lahendusena seda, et elurikkuse säilitamine oleks üks olulisemaid tingimusi, mida tuleb järgida põllumajanduses, kalanduses, energeetikas, transpordis jne. Kiiresti tuleb tegutseda metsade hävimise, loodusvarude vähenemise ja võõrliikide sissetungi vastu, kusjuures toonitati, et loodusväärtused peavad saama hinnatud ka majanduslikult.

Sama teemat käsitleti ka tänavu jaanuari lõpus Madridis toimunud konverentsil, mis keskendus kaitsealadele ja rohevõrgustikele. Seal kuulutas Hispaania Euroopa Liidu eesistujana elurikkuse aasta pidulikult avatuks, tutvustades ühtlasi Euroopa eesmärke elurikkuse kaitsel. Näiteks on 2020. aastaks kavas saavutada üle-euroopalise tähtsusega liikide ja elupaikade hea loodukaitseline seisund. Eestist osales konverentsil Maaülikooli professor Mart Külvik.

Elurikkuse aasta tähtsündmus on oktoobris toimuv bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni osapoolte 10. konverents Nagoyas Jaapanis. Sellel konverentsil määratakse elurikkuse poliitika üleilmsed põhisuunad pärast 2010. aastat.

Eesti ühines bioloogilise mitmekesisuse konventsiooniga 1994. aastal ja tähistab koos muu maailmaga rahvusvahelist elurikkuse aastat. Tänavune aasta on Eesti looduskaitsele eriline sellegi poolest, et täitub sada aastat esimese kaitseala loomisest. Seega on aasta 2010 Eestis looduskaitseaasta ja Keskkonnaministeerium kutsub kõiki hindama ning väärtustama elurikkust meie ümber. Loe lisaks www.envir.ee/1111672.

Elurikkuse aasta ametlik koduleht: www.cbd.int/2010/welcome
Eesti bioloogilise mitmekesisuse teabevõrgustik: http://btv.eelis.ee
Hispaania konverentsi koduleht:
www.fundacion-biodiversidad.es/europeanconference2010
Trondheimi konverentsi koduleht: www.trondheimconference.org.
Looduskaitse 100 koduleht: www.keskkonnaamet.ee/lk100.

Lisainfo: Lauri Klein, KKM ITK bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni teabevõrgustiku Eesti riiklik kontaktisik, lauri.klein@ic.envir.ee; Mart Külvik, Eesti Maaülikooli põllumajandus-ja keskkonninstituudi professor, mart.kylvik@emu.ee; Lilika Käis, Keskkonnaministeeriumi looduskaitse osakonna nõuniku kt, bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni kontaktisik, lilika.kais@envir.ee.

Allikas: Keskkonnaministeeriumi 05.02.2010 pressiteade.


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.