Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Uue gripi info (2009-11-11 00:07:27)

 

Mis on sigade gripp?


Sigade gripp on sigade hulgas leviv äge viiruslik hingamisteede nakkushaigus, mille põhjustajaks on A-tüüpi gripiviirus. Suremus sigade hulgas on väike ja sead paranevad tavaliselt 7-10 päeva jooksul. Sigade päritoluga gripiviirust esineb ka metslindudel, linnulihas, hobustel ja inimestel, kuid levik loomadelt inimestele on üliharv sündmus. Euroopas on alates 1958. aastast  registreeritud kokku 17 juhtu, kus sigade gripp on levinud haigestunud sealt inimesele. 

Miks nimetatakse praegu levivat uut grippi „seagripiks“? 


Põhjus võib olla selles, et tegu on uue gripiviiruse tüübiga A/H1N1, kus on arvatavalt segunenud omavahel sea-, linnu- ja inimese gripiviiruse geenid. Sellist kombinatsiooni ei ole maailmas varem täheldatud. Kuna iga uut asja on vaja kuidagi nimetada, sai see gripiviiruse tüüp meedias algselt nimeks „seagripp“.

 

Millised on uue gripi sümptomid?


Uue gripiviiruse A/H1N1 sümptomid on sarnased tavalisele hooajalisele gripile, nendeks on: haiguse äkiline algus, kõrge palavik (38°C ja rohkem), millele lisanduvad kas köha, peavalu, kurgu- või lihasvalu või esineb hingamisraskuseid. Võib esineda ka kõhulahtisust.


Kuidas inimesed nakatuvad uude grippi?

 

Viirushaigused, milleks on ka uus gripiviirus, levivad piisknakkuse teel vahetu kontakti kaudu haigestunud inimesega. Seepärast peab haige inimene katma köhides või aevastades suu ja nina puhta salvrätiga, mis tuleb pärast kasutamist kohe visata prügikasti. Salvräti puudumisel kata suu varrukaga, nii väldid teiste nakatamist.


Kas uus gripiviirus A/H1N1 allub ravimitele?


Enamik gripiviiruseid on vastuvõtlikud viirusevastastele ravimitele, nende hulgas ka uus gripiviirus A/H1N1. Kuna viirusevastased ravimid on retseptiravimid, siis määrab vajaliku ravimi haigele arst. Antibiootikumidest gripi puhul abi ei ole.

 

Kuidas peab käituma inimene, kes on tulnud Eestisse tagasi riigist, kus on kinnitatud uue gripiviiruse A/H1N1 juhtumeid?

 

Kodanik, kes on saabunud tagasi välisreisilt, kus on kinnitust leidnud uus gripp, peab järgneva seitsme päeva vältel jälgima oma tervislikku seisundit. Kui tal tõuseb kõrge palavik ((38°C ja rohkem), millega kaasnevad kas köha, nohu, pea-, kurgu- või lihasvalu, tuleb kohe HELISTADA arstile. Kindlasti tuleb arstile rääkida ka oma välisreisist.

 

Kas välisreisilt tagasi tulnud inimene võib minna Eestisse jõudes kohe tööle?

 

Terve inimese jaoks ei ole mingeid piiranguid. Seega võib minna tööle ja jätkata oma tavapärase elurütmiga. Nakkusohtlik on ainult haige inimene.

 

Kas praegu on ohutu reisida riikidesse, kus on uus gripp kinnitust leidnud?


Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) ei ole hetkel mingeid reisipiiranguid kehtestanud. Reisijatel soovitatakse järgida üldiseid hügieenimeetmeid.

 

Kuidas hoiduda uuest gripist?

 

Kehtivad kõik samad reeglid nagu tavalise sesoonse gripi puhul:

Väldi lähedast kontakti haige inimesega. Kui sa ise haige oled, hoia teistest inimestest kaugemale, et ka nemad ei haigestuks.

Kui võimalik, jää haiguse ajal töölt või koolist koju. Sellega hoidud nakatamast teisi.

Kata oma suu ja nina. Aevastades või köhides kata oma suu ja nina pabertaskurätiga ja pane see kohe pärast kasutamist prügikasti. Häda korral sobib suu ja nina katmiseks varrukas. Sellega hoidud nakatamast teisi enda ümber.

Pese käsi. Sage kätepesu kaitseb sind ja sinu lähedasi viiruste eest.

Väldi oma silmade, nina ja suu puudutamist. Pisikud levivad sageli siis, kui puudutatakse pisikutega kaetud esemeid ning seejärel oma silmi, nina või suud.

Ela tervislikult. Maga piisavalt, ole füüsiliselt aktiivne, väldi stressi, joo piisavalt vedelikke ja söö täisväärtuslikku toitu.

 

 

Tervisekaitseinspektsiooni gripi infotelefonile 510 2270 vastatakse igal tööpäeval kell 9.00 - 17.00. Helistamisel kehtib tavaline paketipõhine kõneminuti hind.


Väljaspool tööaega ja puhkepäevadel vastab gripiteemalistele küsimustele perearsti nõuandetelefon, mille number on 1220
.

 

 

Allikas: Tervisekaitse.ee


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.