2. septembril allkirjastavad keskkonnaminister Jaanus Tamkivi ja Eesti Metsatööstuse Liidu juhatuse esimees Rait Hiiepuu vaba tahte lepingu, mille eesmärk on liitu kuuluvate ettevõtete ja organisatsioonide pidev keskkonnategevuse arendamine ning liidu senisest aktiivsem kaasamine seaduseloomesse.
Eesti Metsatööstuse Liit (EMTL) võtab lepinguga kohustuse informeerida oma liikmeid Euroopa Liidus ja Eestis rakendatavatest suundadest ning praktikatest ettevõtete keskkonnategevuse arendamisel. Ka ergutab EMTL liikmeid arendama keskkonnaalast tegevust selle nimel, et leevendada ja vältida oma tegevusega kaasneda võivat negatiivsest keskkonnamõju.
Selleks rakendatakse keskkonnajuhtimissüsteeme (ISO 14001, EMAS), parimat võimalikku tehnikat ja muid säästva tootmise ja tarbimise põhimõtteid.
„Metsatööstus on üks keskkonnasõbralikumaid tööstusharusid üldse, sest baseerub täielikult taastuval ressursil ning selle toodangusse ladestub pikkadeks aastateks, kohati inimpõlvedeks, atmosfäärist seotud süsinik,” ütles Eesti Metsatööstuse Liidu juhatuse esimees Rait Hiiepuu. “Hea tahte leping on hea võimalus laiemalt jagada metsatööstuse teadmisi ja praktilisi kogemusi ja aidata niiviisi kaasa keskkonnaalaste õigusaktide väljatöötamisele.“
Keskkonnaministeerium kohustub Eesti Metsatööstuse Liitu teavitama kavandatavatest seadusemuudatustest ning võimalusel kaasama liidu esindaja õigusaktide väljatöötamisse. Samuti lubab ministeerium toetada ja ergutada puidu kui taastuva tooraine kasutamist ja tarbimist avalikus sektoris ja avalikel hangetel.
“Ministeeriumi soov on leida koostööks võimalikult palju selliseid partnereid, kes kohustuvad keskkonna heaks tegema rohkem, kui seda nõuavad seadused ja kes on valmis panustama ka seadusloomesse,” ütles keskkonnaminister Jaanus Tamkivi. “Keskkonnahoius on koostöö ja ka üksteise mõistmine väga olulised ning vaba tahte lepingud on selle kinnitus.”
Vaba tahte lepinguga võetud kohustustega ei kaasne osapooltele rahalisi kohustusi, leping jõustub allkirjastamisel ja on tähtajatu, kuid selle saab poolte kokkuleppel lõpetada.
Taoliste lepingute populaarsus kasvab, seda just erialaliitude seas, kelle vahendusel kaasatakse võetud kohustuste täitmisse suuremal hulgal ettevõtteid. Keskkonnaministeeriumil on vaba tahte lepingud sõlmitud Eesti Keemiatööstuse Liiduga, Osaühinguga Eesti Pandipakend, Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsiooniga, Aktsiaseltsiga Kunda Nordic Tsement ja Eesti Mäetööstuse Ettevõtete Liiduga.
Eesti Metsatööstuse Liit on kuues partner, kellega Keskkonnaministeeriumil saab olema kehtiv vaba tahte leping. Eesti Metsatööstuse Liitu kuulub 47 liiget: Aegviidu Puit AS, Agrosilva AS, Baltic Connexions OÜ, Barbetec OÜ, Barrus AS, Benito Puit AS, Ecobirch AS Eesti Maaülikool, Erapuit AS, Estonian Cell AS, Fest-Forest AS, Finnforest Eesti AS, Graanul Invest AS, Hekotek AS, HM Puidukaubandus OÜ, Holmen Mets AS, Intrac Eesti AS, Imprest AS, K.A.T. & Ko AS, Karo Mets OÜ, Lemeks AS, Luua Metsanduskool, Metsäliitto Eesti AS, Mo-Puit Jõgeva AS, Natural AS, Nefab Eesti AS, Pärnu Mets AS, Pärnu Plaaditehas AS, Rait AS, Rebruk AS, Repo Vabrikud AS, Reta Puit OÜ, Roger Puit AS, Stora Enso Eesti AS, Textuur AS, Toftan AS, TTÜ Puidutöötlemise Õppetool, UPM-Kymmene Forest AS, UPM-Kymmene Otepää AS, Valga Puu OÜ, Valmos OÜ, Vara Saeveski OÜ, Viiratsi Saeveski AS, VMF Estonia OÜ, Woodwell AS, WWForest Management OÜ.
Allikas: Keskkonnaministeeriumi 01.09.2009 pressiteade