Teadlased avastasid olulist pärilikkuse infot 3000 aastat vanast odrasordist. Leid annab iidse taimekasvatuse kohta väärtuslikku infot ning aitab uute, kliimamuutustele vastupidavamate sortide loomisel. Üllatuseks oli, et Niiluse ülemjooksul, kus 3000 aastajooksul oli eksisteerinud 5 erinevat kultuuri, olid kõik rahvad kasvatanud vaid kaherealist otra. Kuigi looduslikult esinev oder on tavaliselt kaherealine, kasvatavad põllumehed pigem kuuerealisi sorte, mille saagikus on umbes kolm korda suurem.
Enamus Egiptusest viljeles kuuerealist otra, ent kõnealune piirkond oli mingil põhjusel jäänud püsima kaherealise kasvatamise juurde. Kuna piirkond on läbi aegade olnud väga kuiv, õnnestus teadlastel saada tükike DNAd taimedelt, mille vanus (2900 aastat) tavaliselt sellist ettevõtmist ei võimalda.
Avastati, et tegemist oli loodusliku vormi ja laialdaselt viljeletud kuuerealise odra muteerunud vormiga. Arvatakse, et sellisest ajastust ja piirkonnast pärit leid aitab oluliselt kaasa tugevat veestressi taluvate uute sortide aretamisel. Ühtlasi on tegemist tõendusega, kui targad olid iidsed taimekasvatajad Egiptuses, ohverdades suurema saagikuse ülikuivades tingimustes paremini kohaneva sordi kasvatamise kasuks.
Allikas: www.sciencedaily.com/ Põllumehe E-uudised