Geneetiliste uuringute abil leiti seos organismi ööpäevarütme koordineeriva hormooni melatoniini ja 2. tüüpi diabeedi vahel.
Käbikeha, ajus paikneva ja inimesel umbes hernetera suuruse sisenõristusnäärme poolt toodetav hormoon melatoniin moodustab olulise lüli ööpäevaste füsioloogiliste rütmide ja une reguleerimise süsteemist, niinimetatud tsirkadiaansest kellast. Olles tihedalt reguleeritud elukeskkonna valgustatusega – melatoniini nõristust verre stimuleerib pimedus -, aitab see hormoon tsirkadiaanset kella vastavusse seada looduse valgusrütmidega.
Nüüd tegid teadlased mahukate geneetiliste uuringute abil kindlaks, et melatoniin on mängus ka insuliini nõristuse ja seeläbi veresuhkru reguleerimisel. Sellise järelduseni jõudsid kolm ajakirjas Nature Genetics ilmunud uurimust, kus avastati melatoniini retseptori ühe geenivariandi seos teist tüüpi diabeedi, vere suhkrusisalduse ja söömisjärgse insuliini nõristusega pankreasest. Ühes töös tehti kindlaks, et seda retseptorvalku leidub insuliini sünteesivates pankreaserakkudes, mille mõjutamisel melatoniiniga vabanes nendest märgatavalt vähem insuliini. Veel selgus, et diabeetikutel on melatoniini retseptorit pankreases oluliselt rohkem kui kontrollindiviididel.
Loe edasi...
Allikas: Eesti Geenikeskus