Ka linnuriiki on saabunud majanduskriis, laenurahaks langevate metsade saevingumine ja külma-kraadid peletavad rähnid inimese manu. Toidu-laual käib äge andmine – nii et pekitükid lendavad.
Vilusi küla reformierakondlasest asekülavanema Urmas Salu toidulauale sattusid näljahädas kaks rohelist rähni – toidulaual käidi ikka perekonniti: „Suhteliselt arad olid need linnukesed, nagu akna lähedale läksin, nii olid nad kadunud.” Arvata võib, et tegemist oli hallpea-rähniga, kelle seljapool on roheline – rahvakeeles ristitaksegi neid enamasti roherähnideks ehk meltsasteks. Hallpea tuleb talvel üsna sageli majade lähedale. Aga linnumeeste sõnul on praegu kohati ka kirjurähnide üleküllus – nii suur, et seda peetakse sensatsiooniks. Mõnel pool Eestis kostvat iga natukese maa tagant rähni toksimist või kilkamist. Meil siin Vilusis tassib vaid paar suur-kirjurähni männikäbisid oma sepikotta töötlemiseks. Mikk Sarv ütleb, et eks rähnidel tulegi nüüd tegutseda, sest vanarahva jutu järgi põristavad just rähnid korjusepäeval, 14. jaanuaril talve selgroo puruks.
Tuisutaadi lumevaip
Kesknädala tuisk ajas suud-silmad nii lund täis, et jala liikumiseks polnud mingit tahtmist. Kuid põnev oli tuisuaegset tegevust jälgida autoroolis olles: lumel on näha värsked rebasejäljed, kiirete hüpetega on üle tee põrutanud metskits, külamehe tiira-taara jäljed lähevad kilomeetrisel lõigul ühest talust teise, siis tuiskab vastu täislastis koormaga palgiauto ja tundub, et isegi auto sisemust pole ses lumetormis näha, teest rääkimata. Jäljed kaovad. Tegelikult kaovad jäljed kõikjalt veerand tunni jooksul, tee on nagu valge jooksev filmilint. Tuisujärgsel hommikul on lumevaip kõikjal tihedalt täis poolemeetriseid kaseoksi, justkui oleks tuisutaat kaskedelt ükshaaval habemekarvu välja kiskunud. Kaseoksad jäävad turritama ka suures sulas.
Loe edasi...
Allikas: Eesti Päevaleht Kristel Vilbaste 12.01.2009