Rottide seljas elavad kirbud kannavad edasi bakterit, mis võib inimesel põhjustada raske südamehaiguse. Esialgu piirdub bakteri levik vaid rottidega, kuid peagi võib nakkus hakata levima ka inimeste seas.
Ajakirjas Journal of Medical Microbiology ilmunud uurimuse kohaselt kannavad bakterit edasi Euroopas kõige arvukamalt levinud rotiliik – pruunid rotid, kirjutas Daily Telgraph.
1990. aastate algusest on leitud paarkümmend erinevat liiki Bartonella baktereid, mis võivad inimesel tekitada südame- või põrnahaigusi või kahjustada närvisüsteemi.
Suurenenud põrnaga naiselt, kes oli käinud Lõuna-Ameerikas reisil, leidsid Taiwani teadlased uue bakteriliigi – Bartonella rochlimae. Leid tekitas küsimuse: võib-olla on tegu uue haigustekitajaga.
Seejärel otsustasid Taiwani rahvusliku Chung Hsingi ülikooli teadlased professor Chao-Chin Changi juhtimisel uurida närilisi, kes elavad inimasustuse lähedal ning vaadelda, milliseid baktereid need loomad kannavad.
Närilistelt leiti erinevaid haigustekitajaid, näiteks Bartonella elizabethae, mis põhjustab endokardiiti ja B. grahamii, mis tekitab inimestel nägemisnärvi põletikku.
Loe edasi...
Allikas: Äripäev.ee Villu Päärt 27.11.2008