Eesti-Soome katmikalafirma AS Grüne Fee Eesti on tegutsenud juba 15 aastat. Kogu selle aja on olnud juhatajaks Raivo Külasepp ja Soome-poolseks nõustajaks Timo Rapila.
Firma on Eesti tarbijale tuntud kui aastaringse kodumaise kurgi ning potisalatite ja -maitsetaimede kasvataja ja turustaja. Tooted on pidevalt müügil pea igas toidupoes ja marketis.
Firma tootmispindala on 5,3 ha, kogu kinnistu 22 ha. Katmikettevõttes on kokku 112 töötajat. Omand: 75% Grüne Fee Marketing Oy, 25% Anne Aiand OÜ.
Kurgisortidest kasvatatakse muu hulgas selliseid nagu ’Airbus’, ’Torreon’, ’Mystica’, ’Activa’, ’Carambole’.
Kurkide kasvatamisel on substraadiks kivivill.
Taimekaitses kasutatakse eelkõige bioloogilist tõrjet, mis maksab üle 2,3 milj krooni (150 000 eurot) aastas.
Taimed kasvatatakse ise: 1800 m²-lt saadakse istikuid 1 ha jaoks.
Nädalas läheb müügile u 150 000 potti lehtsalatit, 40 000-50 000 jääsalatit ja 35 000-40 000 maitsetaime.
Kurki on kasvatatud pikka aega 2 ha suurusel katmikpinnal, potisalateid ja –maitsetaimi 3,3 ha suurusel alal. Suur osa töötajatest on kohalikud, 1 hektari kurgi hooldamiseks on 10 inimest, lisaks töödejuhataja.
Kurgisaak on tõusnud algselt 60 kg-lt nüüdse 125 kg-ni m² kohta aastas.
Potiköögiviljade tootmine on vähem kui kümne aastaga 34 korda suurenenud. Tähtsaim toode lehtsalati järel on jääsalati sort ’Frillice’. Potiköögivilju ja -maitsetaimi on kokku viisteist nimetust, uusimatena tulevad müügile põld-võõrkapsas (rukola) ja piparmünt.
Edaspidi hakatakse ka taimesegusid kasvatama, s.t samasse potti külvatakse eri salateid.
Grüne Feel on kavas hakata uusi kasvuhooneid ehitama, vanu enam ei taastata. Sellisele otsusele pani punkti energiamajandus. Uutes majades hakatakse kasvatama eritüübilisi tomateid. Alguses rajatakse 1 ha, seejärel teine. Eestis kasvatatakse valdavalt tavalisi ja lihatomateid, Grüne Fee kavatseb aga hakata tootma näiteks kirss- ja ploomtomateid.
Viimased kolm aastat on olnud firma ajaloo parimad, kuid kallinev energia ja sobiva tööjõu saadavus hakkavad Grüne Fee edasist käekäiku kindlasti mõjutama.
Allikas: ajakiri Puutarha & kauppa nr 21, 2008,
vahendanud Väino Eskla.