|
Astelpajukasvatus endiselt tõusuteel
(2004-05-19 00:51:12)
| Viimastel aastatel on astelpaju saanud Eestis lausa moetaimeks. Mõningaid fakte astelpaju kohta.
**Astelpaju on vähenõudlik. Sobib kasvatada nii ilupõõsana ja ka viljade saamise eesmärgil.
**Viljad on väga tervislikud.
**Astelpajuga passib tegelda neil aiapidajatel, kes pelgavad kemikaale. Haiguskindlaid sorte ei ole vaja pritsida. Astelpaju kasvab ka huumusvaestel muldadel. Kuna taime ümbert on ebamugav niita, siis
laotatakse tüve ümber multðe. **Astelpaju kasvab põõsa või puuna kuni 6 m kõrguseks. Juba 5. kasvuaastal võib lõikamata taime kõrgus olla 4 m. Väga kõrgeks kasvav astepaju ei ole enam dekoratiivne ja saagi korjamine on raske. Meil müügil olevad sordid on üsna tugeva kasvuga ja seetõttu vajavad pidevat lõikust. Lõikamisega on soovitatav alustada 1 m kõrgusest põõsast.
**Istikute muretsemisel tuleb arvestada, et astelpaju ei ole otstarbekas kasvatada üksikpõõsana. Harilik astelpaju on kahekojaline, see tähendab, et vilju kannavad ainult emastaimed. Tolmlemine toimub tuulega ja seetõttu tuleb isastaime istutamisel arvestada valitsevate tuulte suunaga. Suurema istandiku rajamisel peab arvestama, et isastaimi oleks vähemalt 7-8%. Kui aias on vähe ruumi, võib isastaime oksa pookida emastaime võ-rasse. Isastaimed on õrnemad ja nende hukkumisel aitab ka õitsemise ajal võrasse riputatud pudeli vees olevad isastaime oksad.
Allikas: http://www.pikk.ee;
Kadri Karp, EPMÜ aiandusinstituudi dotsent | |
|