Riikliku Looduskaitsekeskuse (LKK) poolt koordineeritava karuputke võõrliikide tõrje tänavune eelarve on 6,8 miljonit krooni, mis on 2,8 miljonit krooni rohkem kui eelmisel aastal.
Karuputke võõrliikide sosnovski karuputke (Heracleum sosnovskyi) ja hiid-karuputke (Heracleum mantegazzianum) tõrjet rahastab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.
28. aprillil alustas LKK karuputke tõrjet teostavate firmade, ettevõtjate ja talunikega lepingute sõlmimist. Tõrjetöid jätkatakse kolooniates, kus seda tehti ka varem, lisaks võetakse juurde ka kuni 5 hektari suurused kolooniad. Viimaseid on 95 % karuputke kolooniate üldarvust (mis on 1100), kuid samas moodustavad nad vaid 50% kolooniate üldpindalast.
„Põhirõhk on seatud kolooniate arvu vähendamisele ehk leviku allikate likvideerimisele ning seeläbi karuputke laiema leviku pidurdamisele, ” ütles LKK liigikaitse peaspetsialist Ivar Ojaste. Plaanis on teha kaks tõrjeringi, esimene mais ja teine juunis. LKK andmebaasis on praegu arvel ca 1100 karuputke levikukollet kogupindalaga ca 1200 hektarit.
Eelmisel aastal tõrjuti karuputke kokku 609 hektarilt. Arvuliselt oli kõige rohkem karuputke koldeid Viljandimaal (211 tükki ehk 20% kolooniate koguarvust), rohkem oli kolooniaid ka Saaremaal ja Järvamaal- need kolm maakonda hõlmasid pea-aegu poole (44%) kõikidest kolooniatest.
Allikas: Riikliku Looduskaitsekeskuse 09.05.08 pressiteade