Ökoloogiliselt puhta eluviisi pooldaja Katrin Lipp räägib nupsu.ee -le, et loodustsäästvalt saab elada ka üheksakordses majas, kui vaid tahtmist on. Ainsaks probleemiks on ökopoodide vähesus.
Mida tähendab ökoloogiliselt puhas eluviis võrdluses tavapärasega?
Minu jaoks tähendab see kolme põhilist aspekti:
1) Ökoloogiline eluviis on elamine vastavalt oma reaalsetele vajadustele. Näiteks ostavad paljud pered auto mitte sellepärast, et elatakse või töötatakse ühiskondliku transpordita piirkonnas, vaid mugavusest. See ei ole keskkonnasõbralik valik.
Keskkonnasõbralik ei ole ka tehnikavidinate väljavahetamine lühikese aja tagant, kui uuem ja moodsam vidin müügile tuleb.
2) Keskkonnasõbralik on elada võimalikult vähe tarbides. Selleks on mitmeid viise. Väga heaks valikuks on riiete ja lastetarvete korduvkasutamine. Lastele ei pea ostma kogu aeg uusi mänguasju. Lastele on kasulik rääkida, et igal asjal on hind ja oma asju peab hoidma. Mänguasjade valikul peaks eelistama kvaliteetset kaupa.
3) Ökoeluviis tähendab tarbitud toodete keskkonna- ja tervisemõjude hindamist. Enamasti on nii, et väiksema terviseriskiga tooted on ohutumad ka keskkonnale. Näiteks kui inimene sööb mahetoitu, hoolitseb ta automaatselt selle eest, et tema raha toetaks jätkusuutlikult majandavat põllumeest.
Mahetoit on kasulik tervisele ja loodusele. Kui pere eelistab kodumaist toitu, on ka see samm keskkonnasõbralikuma elu suunas, kuna nende kohale toomisel on transpordikulu väiksem. Hiinast toodud odavad plastikmänguasjad on seevastu väga keskkonnavaenulik kaup.
Lapsevanemad ei tea, mis kemikaale on leludes kasutatud.
Toodete transport on kulutanud palju loodusressursse ja pärast kiiret lagunemist ei ole leludega enam midagi teha. Prügimäel kõdunevad sellised mänguasjad sadu aastaid.
Loe edasi...
Allikas: tarbija24.ee 20.04.08