Viiendik tootjaist kavatseb lähiajal põllumajandusega tegelemise lõpetada, selgus uuringust, mille viisid läbi maaülikooli majandusteadlased. Uuringu esitlus on 17. aprillil kell 13 maaülikooli peahoone aulas Kreutzwaldi 1a.
Kõige sagedamini kavatsetakse loobuda klassikalistest tootmissuundadest - taime- ja loomakasvatusest, piimatootmisest. Aianduse, metsanduse ja muu ettevõtlusega soovib alustada aga rohkem vastanuid, kui neist loobuda kavatseb. Seega pakuvad need suunad tootjate arvates kõige paremaid alternatiive tavatootmisele.
Üllatuslikult oli lõpetada soovijaid kõige rohkem keskmise suurusega tootjate hulgas ja kõige vähem väiketootjate hulgas.
Eesti Maaülikooli majandus- ja sotsiaalinstituudi teadlased selgitasid uurimuse raames välja, kuidas hindavad meie maatootjad oma tulevikku, millised on nende huvid ja ootused põllumajanduspoliitika arengusuundade osas ajal, mil käimas ELi ühise põllumajanduspoliitika „tervisekontroll”.
”Tervisekontrolli kuulutas Euroopa Komisjon välja mullu novembris. Selle käigus antakse hinnang varasemate aastate põllumajanduspoliitikale ning uuritakse, mida ja kuidas peaks muutma,” rääkis majandus- ja sotsiaalinstituudi direktor Rando Värnik.
Mahuka küsitluse tellijaks oli põllumajandusministeerium. Projekti „ELi põllumajandus- ja maaelu arengu poliitika muudatusettepanekute kujundamine Eesti ja Balti riikide seisukohast” raames saadeti küsimustikud 1000 Eesti põllumajandustootjale. Analoogiline küsitlus toimus ka Lätis ja Leedus.
Esitluse päevakava:
13.00-13.05 Avasõnad: Rando Värnik, EMÜ majandus- ja sotsiaalinstituudi direktor
13.05-13.10 Avasõnad: Andres Oopkaup, põllumajandusministeeriumi asekantsler
13.10-14.00 Ülevaade küsitluse tulemustest: Ants-Hannes Viira, EMÜ majandus- ja sotsiaalinstituudi teadur
14.00-14.30 Arutelu: moderaator Rando Värnik.
Täpsem info: Rando Värnik, tel 731 3813, 527 4808.
Allikas: Eesti Maaülikooli 16.04.08 pressiteade.