|
Ilmajaam hirmutab hallaga
(2004-05-09 23:24:12)
| Oleks väga ilus uskuda, kui tänavusel rikkalikul viljapuude õitsemisajal öökülma ei tuleks. Kahjuks andis ilmajaam uueks nädalaks juba esimesed hoiatused. Need, kes aastaid loodust jälginud, teavad, et toomingate õitsemise ajal mängib ilmataat ikka mingi vingerpussi. Olgu see krõbeda öökülma või tuule-tormi-saju näol.
Pika kuumalaine tõttu on suur osa puid-põõsaid praeguseks täies õitsehoos. Lähipäevadel lisandub neid veelgi. Kahju oleks vaadata, kui saak juba eos aia taha läheb.
Julged aiapidajad on ka külmakartlikke köögivilju või ilutaimi välja istutanud, sest suvi juba nädalapäevad silmaga näha. * Mida nüüd võimaliku halla korral ette võtta? Käepärase vahendina võiks soovitada katteloori. Suuri puid ja lahmakaid istandikke on sellega muidugi keerulisem katta, kuid väikesel pindalal saab aiapidaja hakkama küll. Loori võib peale visata ka õitsvatele marjapõõsastele. Katteloori kaitse halla vastu põhineb mullapinnalt lähtuva soojuskiirguse püsimisel loori all. Soe pinnas suudab hoida väikest katteloori alust õhuruumi plusskraadides kuni päikesetõusuni. Lisaks jäävad öökülma ajal õhuniiskusest moodustunud jääkristallid kinni katteloori kiudude vahele, vähendades õhuliikumist.
Tuleb aga meeles pidada, et katteloor ise taimi ei soojenda, vaid suudab üksnes säilitada päeval kogutud soojust. Seepärast oleneb külmakaitse tõhusus suuresti eelneva päeva päikesepaistest ja õhusoojusest ning öökülma kestvusest. Kui pinnas ei ole enne tugevat öökülma saanud piisavalt soojeneda, ei suuda ka katteloor palju aidata. Tavaliselt aga järgneb öökülm selgele päikesepaistelisele päevale.
Hall kahjustab tihti vahetult kattelooriga kokkupuutuvaid taimeosi (nt leheservi), millest aga taim üsna kiiresti toibub. Katteloorita oleks hukk täielik. Kui ilmajaam krõbedama külmaga ähvardab, tuleks taimed isegi kahe- või kolmekordse looriga katta. Nii moodustavad looridevahelised õhukihid juba reaalse soojaisolatsiooni ning vähenevad ka kattelooriga kokkupuutumisest tingitud külmakahjustused.
Paljud kogenud varajase kartuli kasvatajad katavad väga vara pandud kartuli kohe kolmekordse looriga, asetades maapinnale kõige uuema, sellele aga vanemad katteloorid. Ilma üldisel soojenemisel ja tugevate öökülmade ohu vähenemisel eemaldatakse järkjärgult pealmised loorikihid. Kõige alumine jäetakse peale kuni saagikoristuseni.
Kasvatajate kogemuste põhjal on kahekordselt pandud õhukesel kattelooril suurem sooja salvestav toime kui ühel paksul looril.
Katteloori kohta võib lisa lugeda kodulehelt www.stifeko.ee.
| |
|