Imeilusad lumeräitsakad, mis talvepäevil taevast laskuvad, sisaldavad endas ka väikest üllatust. Tuleb välja, et lumehelveste sees peidavad end vägagi sageli pisikud.
Lumehelbed, nagu ka vihmapiisad, tekivad kõrgel külmas taevas, kus selleks, et õhuniiskus kondenseeruma saaks hakata, on vaja pisikesi ainetükikesi, millele veemolekulid hakkaksid kinnituma. Nüüd tuleb värskest uurimistööst välja, et üllatavalt suur hulk neid niinimetatud kondensatsioonituumi kujutab endast baktereid. Ja mitte lihtsalt baktereid, vaid üsna tihti ka niisuguseid baktereid, kes taimedel haigusi põhjustavad.
Brent Christner Louisiana Ülikoolist ja ta kolleegid uurisid Antarktikast, Prantsusmaalt, Ameerika Ühendriikidest ja Kanadast kogutud lumeproove ja kirjutavad tulemustest ajakirjas Science. Mõnedes proovides ulatus bakterite osa kondensatsioonituumade seas lausa 85 protsendini.
Enim oli baktereid Prantsuse lumes, järgnesid Ühendriigid ja Kanada ning suhteliselt bakterivaesed olid Antarktikas alla sadanud lumehelbed. Kõige levinumaks bakteriliigiks osutus Pseudomonas syringae, mis põhjustab haigusi nii mõnelgi taimeliigil, sealhulgas tomati- ja oataimel.
Allikas: http://www.horisont.ee/node/415 1.03.08 / Randolph E. Schmid, Yahoo! News. Study shows bacteria are common in snow.