Eestimaa Looduse Fond (ELF) peab probleemseks, et Eestis käsitletakse ühemõtteliselt turvast taastuva loodusvarana.
«Turvas on küll taastekkiv ressurss, kuid näiteks ammendatud turbakarjäärides see inimlikus ajamastaabis ei taastu,» teatas ELF tänase rahvusvahelise märgalade päeva puhul.
Eesti märgaladel – soodes – kavandati riigikontrolli andmetel turba kaevandamist 2005. aastani mahus, mis ületas olemasolevate teadmiste põhjal turba juurdekasvu viiekordselt.
Alternatiivenergeetika arendamisel suureneb surve turbakaevandamisele ELFi hinnangul tõenäoliselt veelgi.
Turba kasutuselevõtt soojus- ja elektrienergia tootmisel ei ole ELFi hinnangul käsitletav taastuvenergeetika arendamisena.
Üha suureneb ka metsakuivenduse surve, seda nii RMK hallatavates kui ka erametsades.
«On kahetsusväärne, et kuivendusobjektide rajamisel või rekonstrueerimisel jäetakse keskkonnamõju piirnevatele aladele ja kooslustele hindamata või puudulikult arvestatuks,» teatas fond.
Eestis on ELFi väitel senini piisavalt lahendamata turba juurdekasvu kaardistamise ja hindamise korraldamine, soode inventeerimise lõpetamine, kaevandamisele minevate alade määratlemine, sealhulgas rikutud alade lõpuni kaevandamine ja taastamine.
Problemaatiline on looduskaitsjate sõnul ka kuivenduse mõjutatud alade edasine käekäik.
«Eestis on hulgaliselt kraavitatud soid, kus on juba kaotanud nii loodus kui ka tulu lootnud inimene – metsade juurdekasv pole suurenenud, turvas on jäetud kasutamata (kaevandamata), veerežiim ja sooliikide elupaigad on aga kahjustunud.»
Samas on nende sõnul teadmata selliste märgalade kohalikku elukeskkonda kujundavad omadused – märgala kui puhta vee reservuaar, lokaalse veerežiimi hoidja ja kliima kujundaja.
ELF on koostöös Tallinna Ülikooli Ökoloogia Instituudi, RMK, Riikliku Looduskaitsekeskuse ja Eesti Märgalade Ühinguga otsimas rahastust üle-eestilise inventuuri lõpetamiseks ja kaitsealuste soode taastamistöödeks Edela-Eestis.
Samuti ootab ELF keskkonnaministeeriumi-poolset tegevust Eesti soode kaitse ja säästliku kasutamisega seonduvate keskkonnakaitse-alaste küsimuste lahendamiseks – juba 1999. aastal valitsuse määrusega kokkukutsutud algatusgrupi töö käivitamist.
Allikas: www.postimees.ee 2.02.08, Alo Raun.