Lisaks kahele uuele imetajaliigile nähti “kadunud maailmas” ka uusi linnuliike.
Uute imetajaliikide avastamine 21. sajandil on üpriski haruldane. Just sellega said aga teadlased hakkama raskesti ligipääsetavas Indoneesia džunglis, kust leiti mitu korda tavalisest suurem rott, väike kuskus ehk kukkurloom ja mitu linnuliiki.
USA ja Indoneesia teadlaste meeskond avastas juba esimesel, 2005. aasta ekspeditsioonil Uus-Guinea saare Paapua piirkonna Foja mägedest kümneid uusi taimi ja loomi.
“Väga vähesed teadlased on seal kandis käinud, sest sinna on erakordselt raske pääseda. Uute liikide leidmise tõenäosus on äärmiselt suur,” ütles Indoneesia zooloog Martua Sinaga. Paapua troopiliste metsade piirkonda peetakse bioloogilise mitmekesisuse poolest üheks maailma rikkamaks, kusjuures uurimata ja peaaegu inimasustuseta on 95 protsenti alast.
Viis korda suurem
“Hiiglaslik rott on tavalisest kodunärilisest umbes viis korda suurem,” ütles Kristofer Helgen Washingtoni Smithsoniani instituudist. “Inimesi ta ei kartnud ja käis mitmel korral laagris.” Teine leitud loom pügmeekuskus on aga üks maailma väiksemaid imetajaid.
Lisaks avastati mitu liiki linde ja hulgaliselt taimi. Kõiki liike uuritakse edasi ning nende lõplik “uudsus” pole veel kinnitatud. Järgmisel ja ülejärgmisel aastal kavandatakse samasse kanti veel ekspeditsioone, sedapuhku võetakse lähema uurimise alla ka kõrgemad mägialad.
Allikas: Eesti Päevaleht 21.12.07