“Väited soja kasulikkuse või kahjulikkuse kohta iga konkreetse terviserikke korral kipuvad olema subjektiivsed ja puhtempiirilised,” möönis ta.
Sojaubade kuivaine õlisisaldus on ligikaudu 20% ning see on oluline omega-3 rasvhapete allikas. Kaheksa aastat tagasi kinnitati pärast pikki vaidlusi sojaoast toodetud toiduainete vere kolesteroolisisaldust langetav omadus ka USA Food and Drug Administrationi poolt. Pärast seda tõusis sojaproduktide müük ligi kümme korda.
Kolesteroolitaseme langetamiseks peab inimene tarvitama kiudainerikkaid toiduaineid, milleks on ka soja. Professori sõnul jääb sojaõli ateroskleroosivastane toime siiski mõnevõrra alla kalaõlidele, sest sisaldab vähem kõige olulisemaid pika ahelaga rasvhappeid (omega-6 ja omega-3 rasvhapete suhe sojaõlis on 6:1).
Üks põhjus, miks võiks kõrge kolesteroolitaseme langetamiseks lisada oma menüüsse sojast valmisatud tooted, on sojas sisalduvad saponiinid.
Biokeemik Tiiu Vihalemma sõnul on andmeid, et need ained pidurdavad teatud vähirakkude kasvu, kuna muudavad rakumembraani läbilaskvamaks. Saponiinid seovad sapphappeid sooles. See tähendab, et uue sapphappe tekkeks peab maks kulutama kolesterooli, mis omakorda tähendab, et verest korjatakse ära liigne kolesterool.
Allikas: www.epl.ee Signe Kalberg