Põllumajandus- ja Toiduameti 2025. aasta seire tulemused näitavad, et nii Eesti kui ka välismaise päritolu loomsest toidust ja põllumajandusloomadelt võetud proovid vastasid nõuetele. Ühe noorveise uriiniproovis tuvastatud aine tõttutehti farmis järelkontroll, kuid rikkumisi ei leitud ning proov loeti kokkuvõttes nõuetekohaseks.
PTA kontrollib igal aastal loomses toidus ja põllumajandusloomadel keelatud ja loata ainete ning veterinaarravimijääkide esinemist. PTA toiduohutuse valdkonnajuhi Triinu Allika sõnul on seire eesmärk kontrollida, et loomakasvatuses eikasutata keelatud või loata aineid ning veenduda veterinaarravimite nõuetekohase kasutamises. „Proove võetakse nii elusloomadelt kui toidust. Uuritakse veiseid, sigu, lambaid, hobuseid, broilereid, farmikalu, mune, piima, mett,“ märkis Allika.
2025. aastal võeti ja analüüsiti kokku 729 proovi. Kõige rohkem proove (257 proovi) võeti ja analüüsiti sigadelt. Veistelt analüüsiti 128, kodulindudelt 103, piimast 116, meest 65, munadest 29, kaladest 18 ning lammastelt 11 proovi. Lisaksuuriti üht hobuse ja üht sea soolekestade proovi.
Ühes noorveise proovis tuvastati keelatud ainet 2-tiouratsiili, mistõttu tehti looma päritolufarmis järelkontroll. Kontrolli käigus rikkumisi ei tuvastatud. Euroopa Liidu referentlabori andmetel võivad madalad tiouratsiilisisaldused tekkidaka looduslikult, näiteks juhul, kui loom on söönud ristõielisi taimi sisaldavat sööta. Seda arvesse võttes hinnati leid looduslikku päritolu olevaks ja proov loeti nõuetele vastavaks.
Lisaks ristipõhisele seirele võeti pisteliselt 25 proovi, et kontrollida keelatud ainete ja veterinaarravimite jääkide esinemist. Kõik proovid vastasid nõuetele.
Ühtlasi analüüsis PTA kümmet Eestisse imporditud loomse toidu proovi. Kontrolliti Vietnamist pärit kalatooteid, Ecuadorist pärit krevette ja Uus-Meremaalt pärit molluskeid erinevate keelatud ainete ja ravimijääkide suhtes. Kõik proovidvastasid nõuetele.
Keelatud ja loata ainete ning veterinaarravimijääkide seiret tehakse kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides ühtsete nõuete alusel. Eesti seiretulemused esitatakse igal aastal Euroopa Toiduohutusametile (EFSA), kes koostab liikmesriikide tulemustepõhjal Euroopa Liidu koondaruande.
2025. aasta aruande leiab SIIT.
Allikas: Põllumajandus-ja Toiduameti 25.08.26 pressiteade