Taristuminister Kuldar Leis saatis kooskõlastusringile liiklusseaduse muutmise eelnõu, mille eesmärk on vähendada kergliikuritega seotud õnnetusi ning parandada alaealiste liiklejate ohutust. Muudatused keskenduvad eelkõige noorte juhtide paremale ettevalmistusele ja renditeenuste rangemale kontrollile.
„Viimastel aastatel on kergliikuritega seotud õnnetused sagenenud ning eriti murettekitav on alaealiste suurenenud osakaal õnnetustes. Vigastatud alaealiste arv on nelja aastaga enam kui kahekordistunud. See näitab selgelt, et kehtivaid reegleid tuleb ajakohastada. Meie eesmärk on, et liikluses osaleksid inimesed, kellel on selleks vajalikud teadmised ja oskused,“ ütles taristuminister Kuldar Leis.
Kavandatud muudatuste kohaselt võib kergliikurit juhtida alates 10. eluaastast, sõltumata sellest, kas sõidetakse sõiduteel, kõnniteel või kergliiklusteel. Seni kehtis vanuse alampiir vaid sõiduteel sõitmisel. Lisaks peab 10-15-aastastel olema jalgratta juhtimisõigus kõigil teedel sõitmisel. Kui 14–15-aastasel isikul on mopeedi ehk AM-kategooria juhtimisõigus, siis täiendavalt jalgratturi juhiluba ei ole vaja.
Oluliselt muutuvad eelnõu jõustumisel renditeenuse reeglid. Teenusepakkujad peavad edaspidi tuvastama sõiduki kasutaja isiku ning kontrollima, kas kasutaja vanus vastab nõuetele ja tal on olemas vajalik juhtimisõigus. Lisaks tuleb kasutusele võtta lahendused, mis takistavad kontode väärkasutust, näiteks olukorras, kus alaealised kasutavad teiste inimeste kontosid.
Uue muudatusena kehtestataks vastutus ka neile, kes annavad kergliikuri, jalgratta või pisimopeedi kasutamiseks inimesele, kes ei vasta vanuse alammäära või juhtimisõiguse nõuetele. See tähendab, et vastutus ei lasu enam ainult juhil, vaid ka sõiduki omanikul või valdajal.
Samuti saavad kohalikud omavalitsused õiguse kontrollida rendiettevõtjate tegevust, sealhulgas teha kontrolltehinguid, et veenduda nõuete tegelikus täitmises.
Seaduse muudatused on kavandatud jõustuma 1. jaanuaril 2027, et anda renditeenuse osutajatele piisav aeg vajalike IT-arenduste tegemiseks ning alaealistele juhtimisõiguse omandamiseks.
Allikas: Kliimaministeeriumi 24.03.2026 pressiteade