Regionaal- ja Põllumajandusministeerium ning TS Laevad OÜ täiendasid mandri ja suursaarte vahelise laevaliikluse teenindamise lepingut, mis lubab kuni uue riigile kuuluva parvlaeva valmimiseni kasutada Rohuküla–Heltermaa ning Virtsu–Kuivastu liinidel asenduslaevana parvlaeva Regula.
Regionaal- ja Põllumajandusministeerium sõlmis ettevõttega TS Laevad OÜ 10. septembril 2024 lepingu suursaarte ja mandri vaheliste laevaliinide teenindamiseks perioodil 1. oktoober 2026 kuni 30. september 2033. Liine hakkavad teenindama juba tuttavad parvlaevad Leiger, Tiiu, Piret ja Tõll. Täiendatud lepingu alusel kasutatakse parvlaeva Regula asenduslaevana kuni 2028. aasta lõpuni ning lepingut saab samadel tingimustel pikendada vajadusel kuni 31. märtsini 2029.
Regionaal- ja põllumajandusminister Hendrik Johannes Terras selgitas, et ainus lepingu tingimustele sobiv asenduslaev on Regula, mistõttu jääb laev liine teenindama veel vähemalt kaheks aastaks. „Meie ülesanne on tagada, et suursaarte ja mandri vahelised liinid oleks kaetud piisava arvu reisidega. Regula osutus praegu kõige sobivamaks asenduslaevaks, kuna ühtegi teist sobivat laeva ei olnud pakkumuse esitamise hetkeks turult võimalik saada,“ selgitas minister.
Parvlaev Regula on 55 aastat vana ja vajab enne liinile asumist täiendavaid investeeringuid. Laev täidab ka praegu asenduslaeva rolli ja on teada, et selleks ülesandeks on see sobilik. „Laeva vanusest hoolimata on tegu ainsa võimaliku lahendusega, mis vastab lepingus esitatud nõuetele ja võimaldab tagada järjepideva ühenduse suursaarte ning mandri vahel ka uue, veel valmiva viienda laeva asemel,“ lisas Terras.
„Parvlaev Regula on korrektselt ja regulaarselt hooldatud turvaline laev, millel teostatakse veel enne uue opereerimisperioodi alustamist täiendavad hooldus- ja remonttööd. Oleme operaatorina samuti veendunud, et ministeerium tegi soodsaima ja parima otsuse, et tagada korrektne parvlaevaühendus mandri ja suursaarte vahel enne uue laeva valmimist,“ ütles TS Laevad OÜ juhatuse esimees Indrek Randveer.
Vastavalt uue perioodi laevaliikluse teenindamise lepingule peavad mandri ja suursaarte vahel, liinidel Virtsu–Kuivastu ja Rohuküla–Heltermaa, teenust osutama neli parvlaeva ning vajadusel ka viies laev.
Allikas: AGRI.EE 15.01.2026 pressiteade