Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Eestis kestab sookurgede ja hanede sügisene loendus (2007-09-25 15:36:36)


Septembri teisel poolel loendavad Eesti loodukaitsjad ja linnuvaatlejad igal aastal sookurgi ja hanesid. Traditsiooniliselt on neid kõige rohkem Matsalu ümbruses, kus tänavune loendus viidi läbi 17. septembril.

Õhtul kella 17.30 kuni pimedani läbiviidud loendus andis sel aastal tulemuseks üle 7600 sookure ja ligi 5600 hane. Hanedest olid valdav enamik septembri teisele poolele tüüpiliselt hallhaned. Samal õhtul loendati ka 250 valgepõsk-laglet, kes jäid Põgarisse ööbima. Teistest lindudest olid huvipakkuvamad kaks lammitildrit Põgari rannas ning kolm hõbehaigrut Haeskas.


Linde loendati 13 vaatluspunktis 22 loendaja poolt.  Kui eelmistel aastatel loetleti linde kahel päeval, siis tänavu ühel, et linnud ei jõuaks ümber paikneda ja neid seetõttu topelt ei loetaks. Nii sookurgi kui ka hanesid oli Matsalu lahe põhjakaldal kõige arvukamalt Rannajõe ning lõunakaldal Salmi sopi vaatluspunktis.

Võrreldes eelmise aastaga, oli sookurgi ja hanesid tänavu vähem. Näiteks sookurgedel oli eelmisel aastal lausa tipparvukus, kui Matsalu piirkonnas loendati 23 000 ja kogu Eestis 55 000 sookurge. Ka hanede arvukus Matsalus oli mullu "tugev keskmine", ulatudes 10 000 isendi kanti.

Üleriigilise loenduse koordinaatori Aivar Leito sõnul pole sel aastal lindude väiksemas arvus Matsalu piirkonnas midagi erilist. "Lindude tipparvukus võib eri aastatel olla erinevatel aegadel. Näiteks võivad sookured ja haned tänavu olla alles põhjapoolsetes rändepeatuskohtades ja suured arvud on praegu just seal. Samas on osa kurgi-hanesid meilt juba lõuna poole edasi liikunud.  Samuti võib aastati Eesti sisene jaotumine erinev olla".

Üle-eestilise hanede ja sookurgede sügisese  loenduse andmed võetakse kokku oktoobri esimese poole jooksul.

Lisainfo: Olavi Vainu, LKK Hiiu-Lääne regiooni rõngastuskeskuse juhataja, 472 4220, 566 79544, olavi.vainu@lk.ee; Aet Truu, LKK kommunikatsioonijuht, 627 2195, 510 8854, aet.truu@lk.ee.

 

Allikas: Riikliku Looduskaitsekeskuse 25.09.2007 pressiteade.

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.