Pühapäeval käis Pärnumaal Saarde vallas oma isakodu lähedal rabas seeni korjamas Rapla maakonna elanik, keda ründas korduvalt metsisekukk.
Kikepera rabas seeneretkel olnud Raplamaa Tootjate OÜ direktorit Viktor Sartakovi hakkas jälitama kogukas metsisekukk, kes linnust eemalduda püüdvale mehele visalt järele lendas. „Läksin eemale, aga ta tuli kogu aeg järele. Vaatasin, et tuleb mulle juba peale - surusin ta seenekorviga maha ja võtsin sülle. Hoidsin teda natuke aega kinni, et ta maha rahuneks, ja lasin siis lahti. Aga ta ei jätnud ikka veel järele ja tuli muudkui uuesti. Mõtlesin, et mis ta siis teeb, kas hakkab mind nokkima või. Võtsin ta siis uuesti kinni – päris suur ja raske oli. Ikka nagu kotkas.“
Kui mees oli linnule teist korda näidanud, kes neist on tugevam, lind taltus ja eemaldus kiiresti. „Lõpuks tuli talle nagu mõistus jälle pähe tagasi ja ta pani minema,“ kirjeldas Viktor Sartakov metsisekuke kummalist käitumist. Ta kahetses, et fotoaparaati kaasas polnud, oleks saanud tavatult sõjakat lindu lähivaates pildistada.
Saarde vallavalitsuse maakorraldaja Peet Mardu (71) rääkis, et temal on oma elus „hulluks“ läinud metsisekukkedega olnud kolm kokkupuudet. 1980ndatel käis julge metsisekukk nädala jooksul mitmel päeval Kilingi-Nõmme asulas majade vahel ringi ja lendas metsamajandi parklas autode katusele.
Ükskord aga potsatas metsisekukk Peet Mardu kodumaja aiale ja jäi sinna tükiks ajaks passima. Mees avas akna ja lasi linnul kuulata jahimeestele mõeldud linnuhääli tutvustavat CD-plaati, kust kõlasid kevadise metsisemängu hääled. „Paistis, et sellest ta oskas lugu pidada küll - jäi päris hulgaks ajaks huviga kuulatama,“ sõnas Peet Mardu.
Kord kaevas mees oma aias sügisel maad, kui äkki märkas endast umbes kolme meetri kaugusel olevat metsisekukke. „Ta oli mul seal aias nagu kodulind ja nokkis rahulikult kuivanud seemneid,“ kirjeldas Peet Mardu. “Huvitav on see, et mänguaeg, kus nad natuke omadega sassis võivad olla, on ju kevadel. Need eriskummalised olukorrad metsisekukkedega, nagu oli nüüd äsja seenelisega, on juhtunud kõik sügiseti.“
Harrastusornitoloog Aarne Ots Sürgaverest kommenteeris: “Igal aastal on mõned sellised juhtumid ette tulnud. Minu teada pole selle põhjust osanud keegi täpselt seletada. Neil on midagi hormoonidega. Vahel metsised ründavad autosid, lendavad katusele või kapotile ja jäävadki sinna. Mõnest on üle sõidetud, kui tulevad keset teed ette ja on ka pime aeg. Eks looduses ole tasakaal paigast ära – viimase 10-15 aastaga on metsade mahavõtmisega väga palju metsiste elu- ja mängupaiku hävitatud. Metsised on väga paigatruud ja käivad muidu ikka aastakümneid samas mängukohas.“
Andres Kalamees Eesti Ornitoloogiaühingust märkis: “Pole teada, et lindudel marutaudi esineks. Vähemalt Eestis seni mitte.“
Allikas: ajaleht Nädaline 18.09.2007.