Vastavalt huvirühmade tagasisidele ja varasemale kokkuleppele hakatakse kliimakindla majanduse seaduse eelnõu juurde sügisest looma valdkondlikke teekaarte. Need selgitavad lahti võimalused kliimaeesmärkide saavutamiseks ja konkurentsivõime tagamiseks. Selline lähenemine toob samaaegselt vajaliku selguse, kuid jättes paindlikkuse eesmärkideni jõudmiseks parimate viiside valikul.
“Kliimamuutused mõjutavad meid kõiki. Näiteks viimase kuue aastaga on Eestis üleujutuse riskipiirkondi lisandunud 18: varasema 16 asemel on neid nüüd 34. Mujal Euroopas näeme üha pikemaid ja intensiivsemaid kuumalaineid. Neile riskidele tuleb julgelt silma vaadata, kohaneda ja leida üleilmselt toimuvates muutuvates oludes oma konkurentsieelis. Teekaartidega just neid küsimusi lahendama asume,” selgitas energeetika- ja keskkonnaminister Andres Sutt.
Kliimakindla majanduse seaduse eelnõu mustand on praeguseks huvirühmadega läbi arutatud. Tagasiside oli üldjoontes positiivne, hinnati selgemat ja sirgjoonelisemat plaani. Samas on eesmärkideni jõudmise võimaluste selgeks arutamiseks vaja valdkondade põhiselt minna veel detailsemaks. Selleks ongi teekaartide koostamise protsess.
“Töö juba käib. Teekaartide koostamiseks on olemas palju alusmaterjali – nii senise seaduse loomise protsessist kui ka Rohetiigri teekaartidest. Nüüd saame olemasoleva materjali uuesti ette võtta ja kontsentreeritult üle vaadata, mida on vaja teha selleks, et kõigil valdkondadel oleks selge plaan, kuidas kliimamuutusi pidurdada ja nendega kohaneda,” sõnas minister Sutt.
Arutelud valdkondadega saavad suurema hoo sisse sügisel. Eesmärk on seaduseelnõu koos teekaartide eelnõudega riigikogule arutamiseks anda 2025. aasta jooksul. Vastavalt koalitsioonileppele on seaduse vastuvõtmise tähtaeg 2026. aasta II kvartal.
Allikas: Kliimaministeeriumi 17.07.2025 pressiteade