Stockholm, Reykjavík ja Helsingi on uuendatud EEA (European Environment Agency) Euroopa linnade õhukvaliteedi rakenduse andmetel ühed puhtamad Euroopa pealinnad õhukvaliteedi poolest.
Värskelt loodud õhukvaliteedi rakendusest saavad huvilised vaadata, kuidas nende linnal läheb uuendatud metoodikat aluseks võttes. Linnad on järjestatud kõige puhtamast kõige saastatuma suunas, tuginedes suremusriskile, mis on seotud pikaajalise kokkupuutega eriti peente osakeste (PM2.5), lämmastikdioksiidi (NO₂) ja osooniga (O₃) viimase kahe kalendriaasta jooksul. See tööriist keskendub eelkõige pikaajalisele õhukvaliteedile, kuna pikaajaline kokkupuude õhusaastega põhjustab kõige tõsisemaid tervisemõjusid. Rakendust uuendatakse kord aastas. Uue funktsioonina on nüüd lihtsam võrrelda iga riigi pealinnu omavahel.
Euroopa õhukvaliteedi indeks
EEA on uuendanud ka Euroopa õhukvaliteedi indeksit. Veebipõhise indeksi kasutajad saavad nüüdsest rohkem teavet reaalajas õhusaaste tasemete kohta, kusjuures kuvatavate andmete valik on laienenud. Uuendatud teenuse eesmärk on anda eurooplastele veelgi täpsem ülevaate nende ümbruse õhukvaliteedist, kasutades tunnipõhiseid andmeuuendusi olulisemate õhusaasteainete kontsentratsioonide kohta enam kui 3 500 mõõtejaamast üle Euroopa.
Nüüdsest kasutatakse kõigi peamiste saasteainete puhul indeksi arvutamisel tunnipõhiseid andmeid, sealhulgas eriti peente osakeste ja peenosakeste (PM2.5 ja PM10) puhul, mida seni esitati 24-tunni keskmisena. Indeks näitab lühiajalise kokkupuute võimalikke tervisemõjusid ning indeksivööndid on nüüd ajakohastatud vastavalt Maailma Terviseorganisatsiooni 2021. aasta õhukvaliteedi juhistele.
Indeks põhineb EEA liikmesriikide värskeimatel andmetel ja Euroopa Liidu Copernicuse atmosfääri seireteenuse (CAMS) prognoosidel. Samuti sisaldab see modelleeritud andmeid, mis võimaldavad saada infot iga Euroopa 1x1 km ruudustiku kohta, lisaks mõõtejaamade asukohtadele.
Taust
Euroopa linnade õhukvaliteedi rakenduses on hinnanguid avaldatud alates 2019. aastast. Seni järjestati linnu ainult peente osakeste keskmise kontsentratsiooni alusel linnalistes või äärelinnalistes tausta- või liikluse seirejaamades, mis piiras vaatlusaluste linnade arvu umbes 372-ni. Samuti arvestati ainult peente osakeste saastega, jättes välja kaks muud olulist saasteainet ja takistades seeläbi laiemat võrdlust, mida nüüdne uuendus aga võimaldab.
Euroopa õhukvaliteedi indeks käivitati 2017. aastal ja aitab kasutajatel mõista kohaliku õhusaaste taset ja selle mõju tervisele. Indeksit haldab EEA ja see põhineb liikmesriikide, koostööriikide ning muude vabatahtlikult andmeid esitavate riikide aruannetel. Prognoositavad õhukvaliteedi tasemed pärinevad Copernicuse atmosfääri seireteenusest.
Täpsem teave uuendatud metoodika kohta on leitav raportis ETC HE Report 2024/17: EEA õhukvaliteedi indeksi vööndite uuendamine. Mobiilirakenduse saab alla laadida nii Androidi kui iOS-i kasutaja.
Eestis on EEA kontaktasutuseks Keskkonnaagentuur.
Allikas: Keskkonnaagentuuri 4. juuli 2025 pressiteade