Maaelu Teadmuskeskuse valmiv aretuskeskuse teine hoone on kavandatud kestlikkust, ökonoomsust ja paindlikkust silmas pidades. Targalt läbi mõeldud arhitektuur, energiasäästlikud tehnosüsteemid ning praktiline ruumilahendus tagavad hoone madalad hoolduskulud ja loovad teadlastele maailmatasemel tingimused.
Kaasaegne aretuskeskuse teine hoone kerkib Jõgeva alevikus aadressil Seemne tn 10a. Hoones hakkavad olema esimesel korrusel Maaelu Teadmuskeskuse erinevad laborid ja laoruumid ning teisel korrusel bürooruumid, biotehnoloogia laborid ja tehnilised ruumid. Uues hoones hakatakse tegelema agrotehnoloogia, tootearenduse, köögivilja kasvatuse ja heintaimede kasvatuse aretuse ning arendamisega. Uue hoone ehitamine ja sisustamine on oluline aastakümnete pikkuse sordiaretustöö edukaks jätkamiseks.
Regionaal- ja põllumajandusminister Hendrik Johannes Terras nentis, et Jõgeval on aastakümneid tehtud Eestile elutähtsat sordiaretustööd ning avaldas rahulolu, et sellele tööle antakse uus ja kaasaegne hingamine. „See investeering on strateegiline panus Eesti toidujulgeolekusse ja põllumajanduse pikaajalisse konkurentsivõimesse. Uus hoone loob meie teadlastele maailmatasemel tingimused, et aretada sorte, mis peavad vastu kliimamuutustele ning tagavad mitmekesise ja kodumaise toidu meie laudadele ka tulevikus,“ rääkis Terras.
Maaelu Teadmuskeskuse direktori Andre Veskioja sõnul aitab aretuskeskuse teise hoone ehitamine väärindada veelgi paremini Eesti oma põllumajandustoodangut. „METK on teaduspõhine partner nii põllumeestele kui ka riigiasutustele. Just tootjate igapäevaste ja praktiliste küsimuste lahendamisega aitame mõtestada mida ning kuidas Eestis parimal moel kasvatada,“ lisas Veskioja.
„Uus hoone on kestlik, energiatõhus ja pikaajaliselt kasutajasõbralik ning vastab kaasaegsetele töö- ja uurimiskeskkonna nõuetele. Hoone on projekteeritud eesmärgiga tagada lõppkasutajale madalad hoolduskulud ja paindlik ruumikasutus,“ sõnas Riigi Kinnisvara juhatuse esimees Tarmo Leppoja. „Loodav keskkond soodustab koostööd ja on hea näide läbimõeldud lahendustest,“ lisas ta.
Kulude kokkuhoiu saavutamiseks on hoone arhitektuurne lahendus kompaktne ja lihtsa vormiga. Hoone perimeeter on väike ning kasutatud on mõistliku suurusega avatäiteid tagades nii energiatõhususe. Projekteeritud energiasäästlikud tehnosüsteemid toetavad hoone tavapärast ökonoomset toimimist. Siseviimistluses kasutatakse kulumiskindlaid, vähest hooldust vajavaid materjale, mis sobivad intensiivseks kasutuseks.
Ruumide funktsionaalsus on vajadusel kergesti muudetav. Kõik tööruumid saavad loomulikku valgust ning on sisustatud vähese kohtkindla mööbliga. Laborid ja laoruumid on projekteeritud universaalse valguslahenduse ning lihtsate sisustusvõimalustega, mis tagavad ruumide kasutusmugavuse ja paindlikkuse. Näiteks saab laboriruume kasutada vajadusel kontoritena, samas kui büroopindade paigutust on võimalik hõlpsalt muuta väiksemateks kabinettideks või avaramateks tööaladeks.
METKi aretuskeskuse teine hoone valmib plaani järgi 2026. aasta kevad-suveks. Hoone suletud netopind on 2208 m2. Projekti kogumaksumus natuke üle 7 miljoni euro, millele lisandub käibemaks. Hoone projekteerisid Molumba OÜ arhitektid Karli Luik, Johan Tali, Harri Kaplan ja Priit Rannik ning sisearhitekt Katy Seppel. Hoonet ehitab Ehitustrust OÜ ning omanikujärelevalvet teeb Keskkonnaprojekt OÜ.
METKi teadus- ja aretuskeskuse Jõgeva hoonete kompleksi kuuluvad 2019. aastal valminud aretuskeskuse esimene hoone, 2023. aastal valminud universaalhall ja 2024. aastal avatud energiatõhus kasvuhoone. Tulevikus on planeeritud Muru tn 5 kinnistul rajada uus peahoone.
Maaelu Teadmuskeskus on riigi teadus- ja arendusasutus, mis loodi 2023. aastal Eesti Taimekasvatuse Instituudi ja Põllumajandusuuringute Keskuse ühendamisel. METK kuulub Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi haldusalasse.
Nurgakivi asetamise fotogalerii Riigi Kinnisvara ASi kodulehel.
Fotod: Margus Pahv
Allikas: Maaelu Teadmuskeskuse pressiteade