Eestis on ligi miljon hektarit põllumajanduslikus kasutuses olevat maad, millest umbes 60%-l on muldade veerežiim reguleeritud maaparandussüsteemidega. Suur osa nendest süsteemidest on ehitatud aastakümneid tagasi ja vajavad täna regulaarset hooldust või uuendamist. Samal ajal on kliimamuutuste tõttu sagenenud intensiivsed sademed ja kasvanud koormus kraavidele ja truupidele.
Tänavune vihmane kevad- ja suveperiood on toonud Eesti põllumajandustootjatele tõsiseid ilmastikust tingitud katsumusi. Mais ja juunis ulatusid sademetehulgad mitmel pool – eriti Viljandi-, Valga- ja Põlvamaal – üle 130% keskmisest normist.
„Liigniiskus muudab põldudel töötamise keeruliseks – märg muld ei kanna rasket tehnikat ja suureneb oht taimede hukkumiseks. Sellistes tingimustes on töökorras maaparandussüsteemid hindamatu väärtusega,“ selgitas Maa- ja Ruumiameti maaparanduse ja riigimaade teenistuse direktor Anu Nemvalts.
Maaparandus on sageli nähtamatu seni, kuni tekivad probleemid. Hästi projekteeritud ja hooldatud kuivendussüsteem võimaldab liigvee kiiresti põllult ära juhtida, tagades taimedele kasvuks sobivad tingimused ning võimaldades teha vajalikke põllutöid ka keerulistes ilmastikutingimustes.
„Iga maaomanik saab anda oma panuse, et tema põld toimiks ka ekstreemsemates oludes. Alustada tasub kuivendussüsteemide kontrollimisest- kas kaevud toimivad ja drenaažitorudest saab vesi ära voolata. Vajadusel tuleks kindlasti pöörduda spetsialisti poole,“ lisas Nemvalts.
Maa- ja Ruumiamet soovitab maaomanikel igal aastal teha visuaalne ülevaatus ja hooldustööd:
- Kraavide ja truupide hooldus: niita heina, eemaldada võsa ja takistused, hoida vee suudmed avatud.
- Drenaažisüsteemide hooldus: puhastada drenaažisuudmed settest, hoida kaevude ümbrus korras, katta kaevud ohutuse tagamiseks ning teha need vajadusel märgatavaks.
- Suuremate probleemide korral: pöörduda maaparanduse spetsialisti poole. Ettevõtjad on leitavad siin registris.
Lisainfot oma kinnistu maaparandussüsteemide kohta saab MaRu kaardirakendustest:
Kui maaparandussüsteem on pikemat aega hooldamata olnud ega toimi enam, võib olla vajalik juba mahukam hooldus- või ehitustöö. Sellisel juhul tasub pöörduda vastava kogemusega spetsialisti poole, kes on leitavad
maaparandusalal tegutsevate ettevõtjate registrist.
Allikas: Maa- ja Ruumiameti pressiteade