Valitsus kiitis täna, 26. juuni istungil Riigikogule esitamiseks heaks Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumis valminud kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse ja sellega seonduvate seaduste muutmise seaduse eelnõu. Seadusemuudatusega soovib ministeerium anda rohkem otsustusõigust nii kohalikele omavalitsustele kui ka nende elanikele.
Eelnõus pakutud kohalike omavalitsuste aluskorraldust puudutavaid seadusemuudatusi on omavalitsused mitmel põhjusel kaua oodanud. Nii saavad linnad ja vallad mitmes küsimuses juurde valikuvabadust ja kaalutlusruumi. Näiteks antakse omavalitsusele suurem õigus otsustada, kas konkreetset küsimust lahendada kohaliku volikogu või valitsuse tasandil.
Regionaal- ja põllumajandusminister Hendrik Johannes Terrase sõnul on kohalikke omavalitsusi puudutavate õigusaktide korrastamine osa kehtivast koalitsioonileppest. „Mul on hea meel, et tugevdame kohalikke omavalitsusi ja läbi selle meie kogukondi. Tänu seadusemuudatusele saavad kohalikud omavalitsused suurema õiguse iseseisvalt oma elu korraldada, suunise ettevõtluskeskkonda edendada ning kohalikku elukeskkonda arendada. Samuti muutub tugevamaks kohalik demokraatia. Nimelt anname me muudatustega kogukonnale selgema hääle ning teeme valla- ja linnaelanike jaoks kohalikule omavalitsusele ettepanekute esitamise lihtsamaks,“ lausus minister.
Paljud eelnõuga kavandatavad muudatused on suunatud omavalitsuse sisemise bürokraatia vähendamisele ning ettevõtluskeskkonna ja piirkondliku konkurentsivõime tugevdamisele. „Tugev piirkondlik majanduskeskkond ja ettevõtlus on üks kohaliku elu edendamise võtmekohti. Järgmise sammuna soovime muuta ka kohalike omavalitsuste enda finantskorraldust paindlikumaks. Ettepanekud selleks esitame lähikuudel,“ lisas Terras.
Samuti keskendub eelnõu elanikele turvalisema avaliku ruumi loomisele, andes omavalitsustele selgema pädevuse näiteks lemmikloomade rünnakute ennetamiseks. Koeraomanikele saab edaspidi teha riskide esile tõusmisel ettekirjutusi enne, kui inimeste tervis ja elu satub agressiivse ja lahti pääsenud lemmiklooma tõttu päriselt ohtu.
Regionaalarengu asekantsler Sigrid Soomlais sõnas, et muudatusi välja töötades on lähtutud nii kohalike omavalitsuste ettepanekutest kui ka kohalike elanike huvidest. „Iga eestimaalane on ühe või teise kohaliku omavalitsuse elanik, puudutagu see suurimaid linnu või väikesaari. Nii on igal elanikul õigus suhelda ja esitada ettepanekuid oma kodukoha arenguks lihtsal ja endale sobivaimal viisil. Ka selle seadusemuudatusega soovime me suurendada iga elaniku ühtekuuluvust oma kohaliku omavalitsusega, et anda talle kindlustunne – tema omavalitsus kuulab oma elanikke,“ ütles asekantsler.
Nii täiendatakse eelnõuga kohalike elanike õigust esitada omavalitsusele rahvaalgatusi. Praegu peab rahvaalgatus olema vormistatud juriidiliselt korrektses vormis. Edaspidi aga saavad inimesed teha üldisemaid, vabas vormis kirjalikke ettepanekuid kohaliku elu küsimuste lahendamiseks. Näiteks saavad nad juhtida algatustega tähelepanu lasteaiakohtade nappusele või omavalitsuse teenuskeskuste paiknemisele, mida volikogu ja valitsus peavad seejärel arutama. Samuti tekib kohalikele elanikele õigus algatada olulistes kohaliku elu küsimustes rahvaküsitlusi, mis praegu on üksnes kohaliku volikogu pädevuses. Teiselt poolt saavad omavalitsused eelnõuga juurde õiguse töödelda isikuandmeid, mis võimaldab paremini kavandada elanikkonna vajadustest lähtuvaid avalikke teenuseid.
Eelnõuga ei muudeta omavalitsuskorralduse põhialuseid, sh juhtimismudeleid ega volikogu valimiskorraldust. Valdavalt lahendatakse eelnõuga kohalikes omavalitsustes praktikas ilmnenud õiguslikud ebakõlad. Samuti ei anta omavalitsustele täitmiseks uusi ülesandeid.
Kavandatavad seadusemuudatused jõustuvad eelnõu järgi 1. jaanuaril 2026 ja osa rakendussätteid 1. jaanuaril 2028.
Allikas: Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi 26.06.2025 pressiteade