Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Eesti Maaülikool ja Baltic Agro Machinery tõid Eestisse esimese autonoomse AGX põlluroboti (2025-06-21 12:27:31)


Autonoomne põllurobot haakeriistaga niitmas. Foto: Laura Kriisa
 

Sel nädalal tutvustati Tartus, Eesti Maaülikooli katsepõllul AGX-seadet – üht maailma arenenumat autonoomset põllumajandusrobotit, mis suudab töötada järelevalveta kuni 23 tundi järjest. Masin jõudis Tartusse Eesti Maaülikooli ja Baltic Agro Machinery koostöös eesmärgiga tutvustada uue põlvkonna AgBot-tehnoloogia võimalusi ning suurendada täppispõllumajanduse tõhusust.

 

Tänapäeva põllumajanduses on tööjõupuudus, mida robotid võiksid leevendada, eriti kui nad oleksid võimelised koristama marju, puuvilju ja köögivilju või tegelema rohimisega.

 

Eesti Maaülikooli Rõhu katsejaama juht Toomas Tõrra tõdes, et tegemist on kauaoodatud arenguga: „Olen juba aastaid uurinud põllurobotite kasutamise võimalusi põldkatsetel ja põllumajanduses ning planeerinud nende rakendamist. Seni on probleemiks olnud asjaolu, et enamik Internetist leitavast teabest puudutab kas alles katsetamisjärgus seadmeid või tooteid, mida müügiks ei pakuta. Ülikoolide puhul on suur takistus ka uute lahenduste rahastamine – enne kui saab midagi uurima hakata, tuleb leida sobiv projekt ja tagada selle rahastus. Sel nädalal saabunud põllurobot on üks väheseid, mida on võimalik valmis lahendusena soetada ning mille võimekus on piisav tavapäraste põllutööde tegemiseks.“

 

„Robotite ja droonide kasutamise eesmärk on selgitada välja, kuivõrd on võimalik vähendada töötajate koormust, suurendada tööde efektiivsust, vähendada otseseid kulusid ja uurida mõju keskkonnale,“ rääkis Tõrra. „Põldudel on mitmesuguseid takistusi, nagu elektritaristu, piiritähised, põllusaared ja üksikud puud – ka siin tuleb teha palju eeltööd, et tagada turvaline ja häireteta töö ning kindlustada, et robot ja haakeriist naasevad põllult tervelt.“

 

AGX kasutab nutikaid algoritme ja täiustatud andureid, mis optimeerivad nii liikumisteekonda kui ka töökorraldust. See aitab vähendada sisendite – nagu kütus, väetised ja seemned – tarbimist ning suurendada tootlikkust. Masin kogub töö käigus reaalajas andmeid, edastab need pilvepõhisesse haldussüsteemi ning võimaldab põllumehel saada põhjaliku ülevaate töö kvaliteedist ja saagipotentsiaalist.

 

Eesti Maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi direktor Aret Vooremäe sõnul on AGX-seadme saabumine oluline samm ülikooli arendus- ja õppetöös: „Kindlasti saab masina opereerimist lõimida ka õppetöösse. Huvi on üles näidatud lisaks meie instituudile ka metsanduse ja inseneeria valdkonnas. Täienduskoolitustes näeme samuti suurt potentsiaali ning pikemas plaanis soovime välja töötada spetsiaalse mikrokraadi, mis keskendub robootikale täppispõllumajanduses.“ Põllumajandusrobot on soetatud riikliku hanke “Põllumajandusettevõtjate tulemuslikkuse parandamise investeeringutoetus teadus- ja arendusasutusele” raames koostöös Baltic Agro Machineryga. „Robot võimaldab meil käia kaasas tehnoloogia arenguga ning õpetada tudengitele kõige uuemaid põllumajandus- ja täppisviljeluse võimalusi. Meil on hea meel, et leidsime hankepartneri, kes jagas meie visiooni ning toetas meie innovaatilisi ideid,“ ütles Vooremäe.

 

Baltic Agro Machinery põllumajandus- ja metsamasinate müügiosakonna juhataja Kristjan Nelise sõnul tähistab AgXeedi autonoomse põlluroboti jõudmine Eestisse suurt sammu põllumajanduse digitaliseerimises. See masin võimaldab suurendada töö efektiivsust, vähendada tööjõukulusid ja hoida samal ajal keskkonda – tänu kütusekulu optimeerimisele ja täpsele töö planeerimisele. “AgXeed ei ole lihtsalt masin, vaid terviklik autonoomne tööriist, mis integreerub olemasolevate süsteemidega ja pakub andmepõhist juhtimist. Meie eesmärk on pakkuda Eesti põllumeestele uue taseme töökindlust, nutikust ja jätkusuutlikkust,“ sõnas Nelis.

 

AGX esimene avalik esitlus toimub 10. septembril 2025 Rõhu aia maisipäeval. Seal demonstreeritakse robotit koos droonide ja teiste autonoomsete seadmetega, et tutvustada integreeritud täppistehnoloogia lahendusi. Samuti saab AGX-robotit näha Eesti künnimeistrivõistlustel 26.–27. septembril, kus see teeb demokünni, kasutades Kvernelandi viiehõlmalist nutipöördatra.

 

 

Allikas: Eesti Maaülikooli pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.