
Fotol laureaadid. Autor: Aron Urb
Peaminister Kristen Michal ning regionaal- ja põllumajandusminister Hendrik Johannes Terras andsid Stenbocki majas üle Regionaalmaasikad, millega tunnustatakse Eesti tublimaid inimesi ja ettevõtteid regionaalarengusse panustamise eest.
Regionaalmaasika konkursile sai 17. aprillini esitada inimesi, organisatsioone ja ettevõtteid, kes paistsid mullu silma regionaalarengut toetava ettevõtmisega. Tänavusele konkursile laekus kokku rekordarv 34 kandidaati. Väärikaid kandidaate esitati igast riigi nurgast ja eri valdkondadest – oma piirkonna arengusse panustatakse hoogsalt kõikjal Eestis.
Peaminister Kristen Michal ütles, et Regionaalmaasikaga tunnustatud teod ja algatused loovad nii majanduslikku kasu, kui tugevdavad piirkondade eripära ja annavad noortele põhjuse jääda. „Eesti inimene on ettevõtlik, see on justkui meie visiitkaart. Valitsuse eesmärk on aidata igakülgselt Eesti inimeste ettevõtlikkusele ja majandusarengule kaasa. Selleks oleme teinud rea olulisi otsuseid alates sellest, et järgmistel aastatel investeerime kaitsesse 2,4 miljardit, suuname ligi 100 miljonit eurot täiendavalt teede ehitusse ning kärbime bürokraatiat ja vähendame nõudeid-kontrolle, et inimesed saaksid vabalt toimetada,“ ütles peaminister.
Regionaal- ja põllumajandusminister Hendrik Johannes Terrase sõnul on Regionaalmaasika konkursist saanud tore traditsioon ja suurepärane võimalus tunnustada neid, kes oma töö ja pühendumisega andnud tähtsa panuse Eesti piirkondade arengusse. „Tänavused auhinnad on järjekorras juba kaheteistkümnendad, mis tõstavad esile kohalikke – kuid ka üle terve Eesti tuntust kogunud – algatusi ja ettevõtmisi. Samal ajal innustab konkurss esile tõstma ka uusi tegijaid, kes loovad värskeid lahendusi kohalikele väljakutsetele ning elavdavad kogukonnaelu igas Eestimaa nurgas,“ lisas ta.
Auhinnasaajaid tunnustati Eesti klaasikunstniku Maret Sarapu tehtud klaasist maasikaga.
Regionaalmaasika 2025. aasta laureaadid on:
- Viru Filmifond – juba kümme aastat tegutsenud filmifond on tutvustanud Ida-Virumaad maailmale kui mitmekesist võttekohta. Koostöös regionaalsete partneritega on maakonda toodud erinevaid filmi ja audiovisuaalseid projekte, edendades nii maakonna mainet ja toetades kohalikku teenusmajandust.
- Raassilla moto- ja vabaajakeskus – kaks aastat tagasi avatud Baltimaade moodsaim rallikrossi- ja kardikeskus toob Viljandimaale iga võistlusega tuhandeid inimesi nii Eestist kui ka lähiriikidest. Keskus annab olulise panuse just piirkonna noorte arengule.
- Saare Fishexport OÜ – Saaremaal Nasva ajaloolises kalurikülas toimetav kalatöötlemisettevõte on oluline piirkondlik tööandja, mis kasutab uuenduslikke töötlusviise ja kaasaegseid tehnoloogiaid kohaliku kilu ja räime oskuslikult väärindamiseks. Peale selle, et ettevõte edendab kalandusvaldkonda kohapeal, on see edukalt laienenud ka Euroopa, Ameerika ja Hiina välisturgudele.
- Aleksei Bogatšov – ettevõtte OÜ Müügiekspert juhina ei pelga Aleksei just ise keerulistele asjadele kätt külge panna. Nii ostis ettevõte viis aastat tagasi Valga vana leivatehase hooned, et luua ettevõtlusala, kus tänaseks tegutsebki kokku üle 20 ettevõtte, kes omakorda annavad tööd üle 300 inimesele. Lisaks sellele tegutseb Aleksei juhitud ettevõte edukalt ka logistika ja pandipakendite valdkonnas.
- Kaja Antons – Hiiumaa Tarbijate Ühistu ning Hiiumaa Köök ja Pagar juhina kohalikku toidukultuuri ja ettevõtlust edendav Kaja on valdkonda innovatsiooni loonud aastaid. Nii näiteks pandi 2020. aastal tema initsiatiivil algus Hiiumaa e-poele, mis platvormina pakub saare väiketootjatele võimalust enda tooteid müüa. Lisaks sellele on Kaja olnud varasemalt MTÜ Hiiumaine Toit ja Hiiumaa Ettevõtjate Liidu juhatuse aktiivne liige. Kaja ei edenda tegelikkuses mitte ainult eelmainitud valdkondi kitsalt, vaid aktiivse kogukonnaliikmena elu kogu Hiiumaal.
Laureaadid valis välja žürii, kuhu kuulusid Eesti Linnade ja Valdade Liidu, SA Kodanikuühiskonna Sihtkapitali, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja ning Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi esindajad.
Varasematel aastatel on Regionaalmaasika pälvinud teiste hulgas näiteks kodanikualgatus „Maale elama“, Paide arvamusfestival, Kesk-Eesti ettevõtlusinkubaator ja Saaremaa toidufestival. Lisaks ka mitu koostöövõrgustikku, nagu näiteks Peipsi toidu võrgustik, kaugtöökeskuste võrgustik Kupland ja Mulgi Väiketootjate Liit.
Rohkem infot: www.agri.ee/regionaalmaasikas
Allikas: Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi pressiteade