Copernicuse kliimamuutuste seire teenus (C3S) ja Maailma Meteoroloogiaorganisatsioon (WMO) avaldasid 15. aprillil värske Euroopa kliimaraporti 2024 (European State of the Climate report ehk ESOTC 2024), mis heidab pilgu kõige soojemale aastale Euroopas alates mõõtmiste algusest.
Raportis tuuakse välja silmatorkav ida–lääne kontrast, erakordsed üleujutused, kasvav kuumastress, liustike enneolematu kahanemine ja taastuvenergia osakaalu kasv. Raportile on andnud oma panuse ligi 100 teadlast üle Euroopa ning see toob detailse ülevaate mitte ainult temperatuuridest, vaid ka sademetest, kuuma- ja külmastressist, ekstreemsetest ilmastikunähtustest ja nendega kohanemise võimalustest.
Loe raporti eestikeelset kokkuvõtet ja põhisõnumeid Keskkonnaagentuuri kodulehelt: https://www.keskkonnaagentuur.ee/uudised/euroopa-kliimaraport-2024-ebatavaline-ida-laane-kontrast-ja-ulatuslikud-uleujutused-koige
„Kliimamuutused ei jäta kedagi puutumata – ei Euroopas ega Eestis. Äärmuslikke ilmastikunähtusi, mis toovad kaasa ohtusid inimeste elule ja varale, tuleb ette üha sagedamini. Nende varajane märkamine ja kiire teavitamine on ülioluline. Selle nimel töötab Keskkonnaagentuur iga päev,“ ütleb direktor Taimar Ala.
„Kui seni on meie elukeskkonna kujundamisel lähtutud peamiselt talvekliimast, sest peame ennast põhjamaaks, siis nüüd tuleb arvestada järjest enam ka kuumade ilmade ja äärmuslike sademetega. See eeldab uusi lähenemisi nii linnaplaneerimises kui näiteks hoonete projekteerimisel – peame erinevates eluvaldkondades kohanema kiiresti muutuva ilmastikuga.“
Allikas: Keskkonnaagentuuri teade