
EMÜ peahoone
Alates 2025. aasta sügisest avaneb Tartu Tamme Gümnaasiumi õpilastel võimalus valida gümnaasiumis veterinaaria suunaõpe. Koostöös Eesti Maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudiga pakutakse noortele sisukat sissevaadet veterinaaria valdkonda, et toetada meditsiinihuviliste tudengite teadlikke karjäärivalikuid.
Eesti Maaülikooli kliinilise veterinaarmeditsiini õppetooli lektori ja õppekava koordinaatori Kristel Peetsalu sõnul tuli algatus koostööks Tamme Gümnaasiumilt. „Tamme Gümnaasiumis on juba varasemalt olnud võimalus õppida meditsiini suunal. Nüüd saame pakkuda lisaväärtust noortele, keda huvitab veterinaaria, loomade heaolu ning eluteadused laiemalt,“ sõnas Peetsalu.
Õppetöö hakkab toimuma Eesti Maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudis ning sisaldab loenguid, seminare, projektipäevi, tudengivarju kogemusi ja ekskursioone. Programm on jagatud kahele õppeaastale: 10. klassis keskendutakse baasteadmistele ja valdkonna mitmekesisuse tutvustamisele (sh toiduhügieen ja loomade heaolu). 11. klassis aga tutvustatakse rohkem kliinilisi ja praktilisi teemasid.
Eesti Maaülikooli kliinilise veterinaarmeditsiini instituudi spetsialist Vaike Mee, kes vastutab veterinaarmeditsiini õppekava tehnilise korralduse eest, sõnas, et gümnaasium võtab veterinaariasuunale vastu kuni 15 õpilast. Valik toimub Tamme Gümnaasiumi tavapärase vastuvõtuprotsessi kaudu. Õppetöö toimub kord nädalas ning lisaks õppetundidele sisaldab see ka projektipäevi, ekskursioone Ravimiametisse ja Märja katselauta ning nädalapikkust suvepraktikat, kus õpilased saavad lähemalt kogeda veterinaari igapäevatööd. Programmi tugevuseks on vahetu kokkupuude erialaga, mis aitab luua sidet teooria ja praktika vahel.
Kuigi veterinaarmeditsiini suunamooduli läbimine ei anna gümnasistidele ülikooliõppesse ülekantavaid ainepunkte, pakub see populaarteaduslikku sissevaadet valdkonda ning tugevdab eeldusi valitud eriala õppimiseks tulevikus. Kristel Peetsalu rõhutas, et eesmärk ei ole koolitada gümnaasiumiastmes tulevasi loomaarste, vaid tutvustada valdkonda laiemalt ja anda noortele kasulikke teadmisi nii karjäärivalikuteks kui ka eluks üldiselt. „See on hea viis avastada, mida tähendab töö loomade, teaduse ja tervise piirimail,“ sõnas Peetsalu.
Koostööleping allkirjastatakse ametlikult täna, 1. aprillil kell 13 Eesti Maaülikoolis toimuval kohtumisel, kus osalevad mõlema asutuse esindajad. Ürituse raames tutvustatakse ka õppeprogrammi ülesehitust ja tulevikuplaane.
(See ei ole aprillinali.)
Allikas: Eesti Maaülikooli 1. aprilli 2025 pressiteade