Sibulapõlde on Lüübnitsa ja Berezje kandis tunduvalt vähem kui veel kolm-neli aastat tagasi ja mugulate hind kerkib igal aastal – sellegipoolest oli tänavune sibulalaat rahvarohkem kui kuus varasemat ning laadaliste autod katsid külatee mitme kilomeetri pikkuselt.
Tänavune sibulasaak on hea, nagu muudki põllusaagid: sibul sai kasvada soojas ja kuivada vihmata. Juba juuli lõpus koristati Peipsi-äärsetes ridakülades kuldset saaki ning vanausuliste tarede juures seati redeleile üles raskeid sibulavanikuid: kuivamiseks ja müügiks. Tõsi, kuu aega tagasi maksis vanik umbes 50 krooni, Lüübnitsa laadalt võis sellise saada 30-40 eest. Kilohinna alampiir oli 8 krooni, peenemad sordid maksid kuni 12.
Sibulakasvatamine on kunst: vaata kuu järgi, millal maha paned, kuidas harid ja kastad, kuidas puhastad, kuivatad ja hoiad, mismoodi seemne varud. Töö käib peamiselt käsitsi ja pole kerge – vanad veel oskavad ja viitsivad, aga noored sellega eriti tegelda ei taha, ütles Lüübnitsa VII sibula- ja kalalaada üks korraldajaist, Mikitamäe vallavolikogu liige Sulo Nurmeots LõunaLehele sibulapõldude söötijäämist põhjendades...
Allikas: www.lounaleht.ee 30.08.2007.