Päikeseline kevadretk Olev Abneriga Harjumaa ja Lääne - Virumaa mõisaparke avastama
Pühapäeval, 30. märtsil 2025
Sel nädalavahetuse lubab hästi ilusat ja sooja ilma ning sõidame koos dendroloog Olev Abneriga Harjumaa ja Lääne-Virumaa kauneid mõisaparke avastama.
Retkel külastame esmalt Kolga mõisnike Tsitre suvitusmõisa männikust ümber kujundatud parki, millest on säilinud mitmeid põlispuid.
Kolga mõisa park on rajatud klindi serva. Praegu paikneb pargi põhiosa imposantse klassitsistliku peahoone ees. Esiväljak on ristkülikukujuline ja ta paikneb barokiajastu kujundusele tüüpiliselt ülemisel terrassil. Alumisel terrassil paikneb tiheda vahtra-pärna-saare puistuga pargiosa. Alumisel terrassil paikneb ka kaks tiiki, mille vesi jõuab oja kaudu Kolga jõkke. Peahoonest idas aida taga on paiknenud viljapuuaed.
Arkna mõisa vabakujunduslik park on rajatud piki Selja jõe kaldaid ning varasemalt on üles paisutatud jõel tähtsal kohal olnud üle vete avanenud vaated. Praeguse kujunduse põhijooned sai park 19. sajandi viimasel veerandil, kui mõisa omanikuks oli Julius von Schubert. Jões on mitu tehislikku saart. Pargis on olnud kanalite süsteem, mis praegu on valdava osa aastast kuiv. Pargi puistut on korrastatud ja eemaldatud on hulk ise kasvama hakanud puid.
Hulja mõisa küllaltki kompaktne park paikneb ümber mõisa pea- ja abihoonete. Mõisa algselt barokne peahoone on korduvalt ümber ehitatud ja hiljem vaheehitise kaudu aidaga kokku ehitatud.
Pargi esiväljakule on rajatud väikeseid ilu- ja tarbeaedu. Udriku mõis kuulus Rootsi ajast kuni võõrandamiseni 1919 von Rehbinderite suguvõsale. Praegune peahoone ehitati 19. sajandi alguses Gustav Dietrich von Rehbinderi ajal. Udriku mõisa pargi tihedam puistu paikneb peahoone taga ja puudega ääristatud esiväljak on avatud paistiigile.
Peahoonest lõunasse jäi suur viljapuuaed ning köögiviljaaed koos kahe kasvuhoonega. Pargist kirdes paikneb Kabelimets, kus on perekonnakalmistu ja mille lähedal olevat lagendikku ümbritseb siberi nulgudest ring.
Teekonnal teeme kohvipeatuse Viitnal ja lõunasöögi peatuse Rakveres.
Retke juhib teenekas parkide uurija ja dendroloog Olev Abner.
Buss väljub Rahvusraamatukogu ( Tõnismägi 2) eest kell 10.00 tagasi Tallinnas kell 19.00.
Sõidu hind 35 eurot.
Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.
Allikas: Looduse Omnibussi 27.03.2025 teade