
Toonika Rinken, Kristi Kerner, Helena Andreson
19. ja 20. märtsil Eesti Maaülikoolis toimuva teaduskonverentsi „Terve loom ja tervislik toit 2025“ keskmes on sel aastal uus teadustaristu TOIT, lisaks tutvustatakse teadusuudiseid toiduteaduse ning hobuste tervise ja heaolu valdkonnas.
Toidujulgeoleku ja toiduohutuse teemad on muutumas ärevail aegadel järjest olulisemaks ja saamas ühiskonnas enam kõlapinda. Konverentsi „Terve loom ja tervislik toit 2025“ esimene päev, 19. märts ongi pühendatud täienisti toiduteemadele. Ka Eesti Maaülikooli jaoks on see oluline valdkond, sest sel aastal tähistame 65. aasta möödumist toiduteaduse õppe algusest Eestis. Konverentsi ühe korraldaja, Eesti Maaülikooli toiduteaduse ja toidutehnoloogia õppetooli juhi nooremprofessor Helena Andresoni sõnul rõhutab toiduteemade olulisust tänase konverentsi alguses ka presidendiproua Sirje Karise tervitussõnavõtt.
Eesti Maaülikooli toidukeemia vanemteadur, teadustaristu TOIT juht Toonika Rinken peab aga ettekande teadustaristu TOIT võimalustest ja sellest, kuidas aidata teaduspõhiste lahenduste kaudu kaasa kestlikule ja tervislikule toidutootmisele. Toonika Rinken selgitas, et taristu koondab Eesti toiduteaduse ja -tehnoloogia alase kompetentsi, kaasates teadusrühmi kaheksast teadus-arendusasutusest. „Annan täna ülevaate teadustaristu eesmärkidest ja tulevikuplaanidest. Meie eesmärk on teadlaste ja ettevõtjate koostöös pakkuda innovatiivsete ja kestlike tehnoloogiatega tervislikumat toitu ning leida nutikaid lahendusi toidutootmise jääkidele,“ sõnas Rinken.
Lisaks tuleb juttu toidutootmise kõrvalsaaduste väärindamisest, fermentatsiooni võimalustest uute valguallikate loomisel, toitumisuuringutest ja paljust muust. Esimese konverentsipäeva lõpetab paneelarutelu, mis keskendub toidujulgeolekule, teadusuuringute rakendamisele ja innovatsioonile toidutööstuses. Arutelus osalevad Toonika Rinken, Tõnis Tänav Regionaal- ja põllumajandusministeeriumist, Hannes Mootse Estover OÜ-st, Lilli Gross Kaitseväest ja Uku Vainik Tartu Ülikoolist.
Nagu pealkiri „Terve loom. Hobuste tervis ja heaolu: teadusuuringud ja praktilised lahendused“ ütleb, keskendub konverentsi teine päev sel aastal hobuste ravi ja söötmise teemadele. Eesti Maaülikooli hobusekliiniku veterinaararst Luis Felipe Correa tutvustab EMÜ hobusekliiniku teenuseid ja tuge Eesti hobusekasvatajatele. „Maaülikooli hobusekliiniku tase on kõrgelt hinnatud, siia tullakse ravile ka naaberriikidest, ning ka teaduses on meie veterinaaridel silmapaistvaid saavutusi,“ sõnas Correa.
Ülevaate saab hobusektori olukorrast Eestis ning hobuste pidamisele seatud nõuetest. Lisaks käsitlevad eksperdid oma ettekannetes hobuste söötmist, ainevahetushäireid ja terviseriske. Näiteks Monika Varter räägib hobuste metaboolsest sündroomist ning Triin Rilanto selgitab astelpaju kõrvalsaaduste mõju hobuste insuliiniregulatsioonile.
Konverents „Terve loom ja tervislik toit“ toimub Eesti Maaülikooli aulas (Kreutzwaldi 1a, Tartu), mõlemal päeval on algus kell 10. Tutvu päevakavaga Eesti Maaülikooli kodulehel.
Allikas: Eesti Maaülikooli 19. märts 2025 pressiteade