Põllumajandus- ja Toiduamet (PTA) korraldas 13. märtsil Rapla riigimajas taimekaitse infopäeva, kus amet andis ülevaate möödunud hooaja tegevustest ning tulevikuplaanidest.
Koos taimekasvatuse sektori esindajatega arutleti tänaste väljakutsete üle ja otsiti kohti koostöö tõhustamiseks.
PTA taimekaitse- ja väetise osakonna juhataja Tiina Kärneri sõnul ajendas ametit teist aastat järjest infopäeva korraldama soov vahetada taimekasvatuse sektori esindajatega ausalt ja avatult mõtteid ning leida võimalusi koostöö tõhustamiseks. “Ameti kõrvu jõuab pahatihti kriitika, et taimekaitsevahendite turule lubamise protsess on Eestis pikk ja keerukas, nõuded ranged ning turule lubatud vahendite valik napp. Soovisime turuosalistele selgitada ameti töölauda ja kutsuda neid kaasa mõtlema, kuidas saaksime koos tegutsedes kitsaskohtadele lahendusi leida,“ ütleb Kärner.
Iga prits ei tähenda, et tehakse midagi keelatut
Infopäeval andsid PTA spetsialistid ülevaate 2024. a järelevalve tulemustest. “Ametile laekunud vihjete arv näitas möödunud hooajal küll tõusutrendi, kuid 64 vihje kontrollimise tulemusena tuvastasime me ainult kolm rikkumist.
Nii et mulluse hooaja üldpilt on tegelikult hea ja amet plaanib ka omalt poolt võimestada kommunikatsiooni, et iga prits ei tähenda, et tehakse midagi keelatut,“ märgib Kärner.
Ta lisab, et taimekaitsevahendite jääkide ületust võetud proovides ei tuvastatud ning mullu ei tuvastatud mesilaste hukkumist taimekaitsetööde tõttu Eesti põldudel.
“Teeb heameelt, et ettekirjutuste arv tehtud kontrollides oli madal ja üldjuhul sujub järelevalve läbiviimine ladusalt ja koostöö vaimus,“ võtab Kärner möödunud hooaja kokku.
PTA 2024.a taimekaitsevahendite kasutamise hooaja põhjalikuma kokkuvõtte leiab ameti kodulehelt.
Sektori väljakutsete lahendamisel on võtmesõnaks koostöö
Päeva teise pooles jagasid taimekaitsevahendite turule lubamise praktilisi kogemuslugusid PTA spetsialistid ja Eesti Aiandusliidu tegevjuht Raimond Strastin.
Ühiselt tõdeti, et aus kogemuste jagamine turuosaliste vahel aitab tõhustada omavahelist koostööd ja edendada sektorit tervikuna.
“Meil on väga hea meel, et nii tootjad, turustajad kui kasutajad infopäeval aktiivselt osalesid. PTA võttis endaga kaasa terve rea sisukaid ettepanekuid omavahelise koostöö tõhustamiseks, mida edaspidi kindlasti arvesse võtame,“ loeb Kärner infopäeva igati kordaläinuks ja toob välja olulisemad:
- valdkonna esindajate kaasamine nn piiripealsete toodete määratlemise protsessi;
- taimekaitsevahendite registri lihtsustamine ning andmekvaliteedi parandamise võimaluste leidmine;
- lisaks väljakutsetele ka taimekaitsevahenditega seotud edulugudest rääkimine ja ennetustegevus, et hoida valdkonna kuvand tasakaalus.
Amet plaanib avatud dialoogi turuosaliste vahel jätkata ka edaspidi. “Taimekaitsevahendite infopäev toimub kindlasti ka järgmisel aastal, aga tihedamat omavahelist suhtlust kavatseme sektori esindajatega hoida üleval ka vahepealsel ajal,“ ütleb Kärner kokkuvõtteks.
Infopäeva esimese poole slaididega saab tutvuda SIIN
Infopäeva fotogalerii leiate SIIT.
Fotode autor on PTA.
Allikas: Põllumajandus- ja Toiduameti 17.03.2025 pressiteade