Kliimaministeeriumi tellimusel ja Euroopa Liidu rahastuse toel on valminud juhend, mis aitab ühtlustada tuuleparkide keskkonnamõjude hindamiste läbiviimist. Juhend keskendub neljale olulisele mõjule – müra levik välisõhus, madalsageduslik heli, sh infraheli, vibratsioon ja varjutamine.
Juhend pakub toetavaid suuniseid nii keskkonnamõju hindamise ekspertidele, kohalikele omavalitsustele kui ka planeerijatele, et tagada ühetaolisem lähenemine tuuleparkide mõju hindamisel ja kehtivate regulatsioonide rakendamisel.
„Keskkonnamõjude läbipaistvam ja ühtlustatud põhimõtetel hindamine kiirendab ja lihtsustab taastuvenergia projektide planeerimist ja elluviimist. Ühiste suuniste abil saame tagada, et kõik osapooled mõistavad paremini, milliseid mõjusid tuuleparkide läheduses levival helil, vibratsioonil ja varjutamisel on ning milliseid meetmeid saab rakendada nende leevendamiseks,“ ütles Kliimaministeeriumi energeetikaosakonna juhataja Rein Vaks.
„Kogukondade jaoks on oluline, et tuuleparkide keskkonnamõjude hindamine oleks aus, ühetaoline ja arusaadav. See juhend loob paremad eeldused avatud aruteluks, sest toob välja kindlad kriteeriumid ja hindamismeetodid, mille põhjal saab teha teadlikke otsuseid. Nii on ka inimestel lihtsam erinevaid analüüse ja nende tulemusi võrrelda,“ märkis Kliimaministeeriumi elurikkuse ja keskkonnakaitse asekantsler Antti Tooming.
Juhend pakub metoodilisi soovitusi, mida mõjuhindamistel aluseks võtta, ning koondab infot ka leevendus- ja seiremeetmete võimaluste kohta. Juhised ei asenda kohapeal iga projekti jaoks tehtud mõjuhindamisi, aga on konkreetsete projektide mõjude hindamisel ekspertidele abiks.
Juhendi koostamisel tugineti nii riigisisesele kui ka teiste Euroopa riikide kogemusele ja regulatsioonidele ning võeti arvesse teaduskirjanduses esitatud andmed. Lisaks juhendile valmis põhjalik ülevaade välisriikide, täpsemalt Taani, Soome, Saksamaa, Läti ja Leedu keskkonnamõjude hindamise regulatsioonides eelmainitud neljas mõjuvaldkonnas – müra levik välisõhus, madalsageduslik heli, sh infraheli, vibratsioon ja varjutamine. Ülevaade kinnitas, et Eesti keskkonnamõju hindamistes toetutakse juba praegu kogenumate välisriikide praktikatele ja headele tavadele, näiteks on Eesti infraheli käsitlus ja hindamine sarnane riikidega, kellel on pikaajaline kogemus tuuleenergia arendamises.
Juhendiga saab tutvuda Kliimaministeeriumi veebis. Analüüsi ja juhendi koostamist on rahastanud Euroopa Liit taaste- ja vastupidavusrahastust NextGenerationEU.
Allikas: Kliimaministeeriumi teade