GALERII / Heikki Avent: https://photos.app.goo.gl/mRHc1cn82He1iizF7
4. märtsil toimus Tallinnas, Ülemiste Apollos, dokumentaalfilmi "Maailm ilma lehmadeta" (World Without Cows) esilinastus, millele järgnes elav paneelarutelu.
Filmi juhatas sisse Morten Biel Hansen, Alltech Skandinaavia ja Baltikumi piirkondlik direktor. Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja korraldatud sündmus koondas valdkonnaeksperte, ajakirjanikke ja filmihuvilisi, et arutleda veiste rolli üle maailma ning nende mõju kliimamuutustele. Film esitas provokatiivse küsimuse: "Kas maailm oleks parem ilma lehmadeta?", pakkudes globaalse perspektiivi ning tõstes esile majanduslikud, keskkondlikud ja kultuurilised aspektid. Esilinastusele järgnenud paneelarutelu modereeris Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esinaine Kerli Ats. Arutelu eesmärk oli tuua filmis käsitletud teemad Eesti konteksti keskendudes veisekasvatuse rollile toidujulgeolekus ja maapiirkondade arengus, kliimamuutustega seotud väidetavatele probleemidele ning tasakaalu leidmisele toidutootmiseja keskkonnahoiu vahel.
Jane Mättik, Eesti Lihaveisekasvatajate Seltsi president, Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu projektijuht ja Kuusiku talu lihaveisekasvataja, rõhutas teadlikkuse tõstmise olulisust juba varasest east. „Lapsed peaksid juba põhikooli tasemel külastama farme ja kohalikke ettevõtteid, et mõista, kuidas tegelikult toitu toodetakse,“ sõnas ta. Ta tõi esile, et kuigi meil on täna PRIA toetab koolipiima programmi, tuleks laiemalt panustada toidutootmise mõistmisse. Mättik kutsus inimesi üles mõtlema oma tarbimisharjumustele: „Söö vähem, aga kvaliteetset toitu.“
Joakim Helenius, Trigon Grupi omanik, tõdes, et film pani teda sügavamalt mõtlema veisekasvatuse keerukusele ja Eesti põllumajanduse kõrgele tasemele. „Meie piimatootlus lehma kohta on Euroopa tipus. Kui suudame toota suurema tootlikkusega, vähendame ka keskkonnamõju,“ märkis ta. Helenius rõhutas, et põllumajandus peab arenema viisil, mis tagab toidujulgeoleku ja vähendab keskkonnamõjusid. „Põllumajanduse tulevik peitub tasakaalus – tootmine peab olema nii jätkusuutlik kui ka efektiivne, et tagada piisav toit ka kriisiolukordades.
Priit Kuusk, Eesti Rahvusringhäälingu ajakirjanik, tõi esile looduse ja inimtegevuse tasakaalu olulisuse. „Nagu Sammalhabe ütles – looduses peab valitsema tasakaal,“ viitas ta. Kuusk hoiatas äärmuslike seisukohtade eest ning kutsus üles teadlikule tarbimisele. „Toidu raiskamine on probleem, millele Eesti peaks rohkem tähelepanu pöörama,“ märkis ta, tuues näiteks oma isikliku lähenemise: „Mul on kodus tühi külmkapp. Ostan poest täpselt nii palju, kui mul on õhtusöögiks vaja.“ Kuusk julgustas eelistama kohalikke tooteid ja vähendama toidu raiskamist, et toetada jätkusuutlikku toidusüsteemi.
Paneelis tõdeti, et toidutootmine on keeruline ja loodusega kooskõlas toimiv protsess, mis ei ole must-valge. Lihtsustatud käsitlused kipuvad unustama, et toidu tootmine nõuab pidevat tasakaalu leidmist erinevate vajaduste vahel – majandusliku jätkusuutlikkuse, keskkonnahoiu ja ühiskonna ootuste vahel. Samal ajal on toidutootjate ja tarbijate vaheline side järjest nõrgenemas, mis vähendab avalikku arusaamist sellest, kuidas toit meie lauale jõuab. Kui kunagi peeti põllumajandust üheks austatuimaks elualaks, siis nüüd on see sageli sattunud põhjendamatult suurima süüdlase rolli.
Uus dokumentaalfilm "Maailm ilma lehmadeta" kutsub mõtlema veiste rollile meie maailmas
Äsja esilinastunud dokumentaalfilm "Maailm ilma lehmadeta" (World Without Cows) uurib veiste mõju meie kultuurile, majandusele, toitumisele ja keskkonnale. Auhinnatud ajakirjanikud Michelle Michael ja Brandon Whitworth viivad vaatajad kolmeaastasele teekonnale läbi 40 erineva asukoha üle maailma, tuues esile veiste olulisuse ühiskonnas.
Film käsitleb veiste kultuurilist ja majanduslikku tähtsust, nende panust maailma toidujulgeolekusse ning keerulist suhet kliimamuutustega. Kas lehmade puudumine tooks kaasa parema maailma või hoopis ettenägematuid tagajärgi? "Maailm ilma lehmadeta" esitab selle provokatiivse küsimuse ja kutsub publikut kaasa mõtlema.
https://worldwithoutcows.com/
*Sündmus toimub MAK 2014-2020 „Teadmussiirde pikaajaline programm põllumajanduse, toidu ja maamajanduse tegevusvaldkonnas“ raames. Rahastamisallikas: Euroopa Maaelu Põllumajandusfond (EAFRD).
Allikas: Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja 5. märtsi 2025 teade