Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Suund efektiivsele, kvaliteetsele ning jätkusuutlikule maa- ja ruumiplaneerimisele Eestis (2025-01-22 06:28:08)


MaRu tegevused

 

 Alates 1. jaanuarist 2025 on maa, planeerimise ja e-ehituse valdkonnad toodud kokku Maa- ja Ruumiametisse.

 

Maa- ja Ruumiamet loodi Maa-ameti baasil ning sinna liitusid maaparanduse valdkond Põllumajandus- ja Toiduametist, e-ehitus koos Ehitisregistriga Kliimaministeeriumist ning ruumilise planeerimise rakenduslikud ülesanded koos planeeringute registriga Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumist. Uus asutus loodi eesmärgiga muuta maa- ja ruumiandmete haldamine tõhusamaks, pakkuda paremat teenust ja toetada Eesti ruumilise arengu eesmärke. Lisaks tekib esmakordselt Eestis täiesti uue funktsioonina riigiarhitekti roll, kelle eesmärk on olla riigi ruumilise arengu strateeg ning riigimaade strateegia juht.

 

Valdkondade liitmise tulemusena on oodata uue kvaliteedi loomist ruumiplaneerimises, aga ka kulude kokkuhoidu. Uue ametiga vähendati ametnike arvu – kui aasta tagasi oli kõigi liituvate üksuste struktuurides kokku 407 ametikohta, siis praegu on Maa- ja Ruumiameti ametikohtade arv 372, millest käesoleval hetkel on täidetud 355. Lisaks on liitumisega vähendatud nii ameti poolt kasutatavate büroohoonete pinda kui ka masinapargi suurust.

 

Miks on Maa- ja Ruumiamet oluline?

 

Maa- ja Ruumiameti loomisega viidi kokku seni hajutatud maa- ja ruumiplaneerimise funktsioonid, et tagada parem ülevaade Eesti territooriumist ja selle kasutamisest. „Uus amet on loodud, et pakkuda ajakohaseid ja ühtseid lahendusi kõigile, kes vajavad täpseid maa- ja ruumiandmeid – alates planeerijatest ja ettevõtjatest kuni kodanike ja kohalike omavalitsusteni, rääkis Maa- ja Ruumiameti peadirektor Kati Tamtik. „Maa on üks meie suurimaid ressursse, seega me võiksime seda teadlikumalt kasutada. Üks meie eesmärke on, et maa ja ruum leiaksid igas Eesti piirkonnas sobivaima rakenduse ning loodud keskkond oleks kvaliteetne ja jätkusuutlik.“

 

Ameti fookuses on digiteenused ja säästlik areng

 

Maa- ja Ruumiametist kujuneb maa ja ruumiloome kompetentsikeskus. „Avalikult sektorilt oodatakse efektiivsust ja hästitoimivaid digilahendusi,“ selgitas Kati Tamtik. „Kui eelnevalt tuli maatoimingute, ehitisregistri või planeeringutega seoses pöörduda mitme erineva asutuse poole, siis Maa- ja Ruumiamet toob teenused ja andmed tulevikus ühte aknasse“. Maa-, ruumi- ja tehiskeskkonna andmete koondumine ühte asutusse aitab andmeid paremini kasutada ning arendada klientide tegelikele ootustele vastavaid teenuseid. „Eesti peamise ruumiandmete tootja ja avalikustajana peab Maa- ja Ruumiamet tagama täpsed ja kvaliteetsed andmed, mis on oluliseks aluseks kaitsesektorile, transpordilahendustele, aga ka hoonete ja elukeskkonna otsuste tegemisel,“ lisas Tamtik.

 

Maa- ja Ruumiamet seab esikohale digitaalsed lahendused ja andmete kättesaadavuse. Uue ameti prioriteediks on arendada kasutajasõbralikke e-teenuseid, mis lihtsustavad maa ja ruumiga seotud otsuseid. Samuti panustatakse jätkusuutlikule ja keskkonnahoidlikule maa- ja ruumikasutusele, toetades targa planeerimise kaudu Eesti ruumilise arengu eesmärke.

 

Maa- ja Ruumiamet ei ole lihtsalt uus asutus, vaid oluline samm ruumilise teabe ja maa kui ressursi haldamise moderniseerimisel. Amet töötab selle nimel, et Eesti oleks rahvusvaheliselt tuntud kui nutikate ruumilahenduste eestvedaja. „Ruumilise arengu juhtimisel on tähtis roll meie riigi konkurentsivõimes ja elukvaliteedi tagamises,“ lisas Tamtik.

 

Mida see tähendab inimestele ja ettevõtetele?

 

Maa- ja Ruumiameti tegevus vähendab dubleerimist ja tagab kiiremalt kättesaadavad kvaliteetsed andmed. Uuendused lihtsustavad planeerimisprotsesse, loamenetlusi ja muud maa- ning ruumikasutusega seotud tegevust. Inimesed saavad turvalisemaid ja täpsemaid teenuseid, mis arvestavad nende vajadustega.

 

Maa- ja Ruumiamet kutsub koostööle

 

Amet ootab aktiivset dialoogi kohalike omavalitsuste, ettevõtjate, teadlaste ja kodanikega, et viia ellu uued algatused, mis toetavad kõigi huvirühmade vajadusi. Koos saab luua paindlikke ja tõhusaid lahendusi, mis toetavad nii kohalikku arengut kui ka Eesti riigi rahvusvahelist kuvandit.

 

Maa- ja Ruumiametit juhib Kati Tamtik, kes varasemalt on osalenud Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti liitmisel olles ehitus- ja raudteeosakonna juhataja ning juhtinud Transpordiameti strateegilise planeerimise teenistust. Andmehõive ja maakatastri teenistust asub juhtima Erik Ernits, maaparanduse ja riigimaade teenistust Anu Nemvalts, digiteenuste teenistust juhib Taavi Jakobson ning tugiteenuseid asub juhtima Kristi Hunt. Riigiarhitekti ehk strateegilise ruumiplaneerimise teenistuse juhi ametikoha täitmise osas on konkurss hetkel käimas.

 

Maa- ja Ruumiameti valdkonnad:

·strateegiline ruumiloome;

·kohalike omavalitsuste planeeringute heakskiitmine;

·planeeringute ja ehituslubade kooskõlastamine;

·riigimaa korraldus ja toimingud;

·riigile vajalike maade omandamine ja riigimaade haldamine;

·kinnisvara hindamine ja analüüs;

·geodeesia ja aeromõõdistamine;

·kaartide tootmine;

·maakatastri pidamine;

·maareformi toimingute suunamine ja elluviimine;

·maaparanduse korraldamine ja elluviimine;

·ruumiandmete analüüsimine ja avalikustamine;

·aadresside ja kohanimeandmete haldamine;

·e-ehituse platvormi haldamine ja arendamine;

·ehitus-, planeerimis-, maa- ja ruumiandmetega seotud andmekogude (nt MinuKataster, EHR, PLANIS) pidamine, arendamine ja haldus.

 

Maa- ja Ruumiameti veeb https://maaruum.ee/

 

 

Allikas: Maa- ja Ruumiameti 22.01.2025 pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.