Foto autor: Maanus Kullamaa
Sel aastal jagab Tartu linn 154 eraõiguslikule huvihariduse ja -tegevuse pakkujale tegevustoetusteks üle 2,8 miljoni euro, mis on ligi 34 000 euro võrra rohkem kui eelmisel aastal.
“Erahuvikoolid, spordikoolid ja huvitegevusühingud loovad noortele inspireeriva keskkonna, kus saab tegeleda mitmekülgsete ja arendavate mitteformaalsete tegevustega. Noortel on võimalus läbi individuaalse arengu kogeda eduelamust, õppida uusi praktilisi oskusi, mis aitavad kaasa eneseteostusele ning arendada selliseid oskusi, mida formaalharidus alati ei võimalda,” selgitas huvihariduse ja -tegevuse valdkonna juht Mari-Ann Saluste.
Suurenenud toetusega soovib linn abistada ühinguid juhendajate ja treenerite tööjõukulude katmisel. “Kahjuks on nii riiklik huvihariduse toetus kui ka riiklik treenerite tööjõukulude toetus käesoleval aastal kärbetega pihta saanud ning ühingutel on selle tõttu rohkem vaja omavalitsuse tuge,” sõnas Saluste.
Toetuse summa ühe noore kohta on kuni 270 eurot õppeaastas huviringi kohta ning toetatakse ühe noore osalemist kuni kahes eraõiguslikus huviringis. Sel aastal toetab linn 10 642 osalust. Lisatoetust tööjõukulude katmiseks antakse ühingutele 194 juhendaja ja treeneri eest kogusummas 226 094 eurot.
Spordivaldkonna tegevustoetusteks on arvestatud 1 965 264 eurot ning muu huvihariduse tegevustoetusteks ligi 861 820 eurot. Tartu linn toetab tänavu 8165 noore ja 491 üle 60aastase tartlase osalust eraõiguslikus huvihariduses, aasta tagasi toetati 8049 noore ning 477 üle 60aastase osalust. Uusi taotlejaid oli sel aastal 11, kellest suurema harrastajate arvuga on Keelevärav, Spordiklubi Englas ja Tartu Poksiklubi.
Populaarseimad tegevusvaldkonnad noortespordis on endiselt jalgpall, ujumine ja võimlemine. Muus huvihariduses on noorte seas enim hinnatud tants, instrumentaal- ja vokaalmuusika ning loodus- ja täppisteadused.
Tartu linnas on erinevate huviringidega võimalus tutvuda huvihariduse kaardirakenduses ning lisaks erahuviharidusele on võimalik leida sobiv õppeprogramm munitsipaalhuvikoolides, osaleda üldhariduskoolide huviõppes või hoopis noortekeskustes toimuvates huviringides.
Huvihariduse preemiaga tunnustati 2025. aastal 27 Tartu linnas tegutsevat ühingut muu huvihariduse valdkonnas, kes näitasid eelmisel õppeaastal kõrgetasemelisi saavutusi nii riiklikul kui ka rahvusvahelisel tasandil.
Esimese astme preemia rahvusvaheliste saavutuste eest summaga 2500 eurot määrati 15 taotlejale ning teise astme preemia riiklike saavutuste eest summaga 1250 eurot 12 taotlejale. Esimese astme preemia määrati teiste seas näiteks Tartu Üliõpilasteatrile, Tartu Ülikooli Kammerkoorile, Tartu Noortekoorile, E STuudio koori- ja tantsukoolile, Laulustuudiole Tähe Viis, Tartu Tantsukoolile ja Error tantsukoolile. Riikliku taseme ehk 2. astmega tunnustati preemiavääriliseks näiteks Laulustuudio Laulupesa, Tartu Ülikooli Rahvakunstiansambel ja Laulu- ja pillimänguselts CON VIVO. Huvihariduse preemia kogueelarve on 52 500 eurot.
Allikas: Tartu LV teade