Evelin Pihlap
Käesoleva aasta algusest asus Maaelu Teadmuskeskuse (METK) mullastiku valdkonna juhina ametisse Evelin Pihlap. Mullastiku valdkonda pikalt juhtinud Priit Penu jätkab valdkonna nõunikuna.
Evelin Pihlap on rahvusvaheliselt tunnustatud mullateadlane, kelle uurimistöö keskendub mulla struktuurile, süsiniku sidumisele ja mulla kvaliteedi parandamisele. Ta omandas 2020. aastal doktorikraadi Tartu Ülikooli ja Müncheni Tehnikaülikooli ühisdoktorantuuris, uurides mulla struktuuri arengut ja orgaanilise süsiniku talletamist Lääne-Saksamaa taastatud kaevandusaladel.
Aastatel 2022–2023 töötas Pihlap järeldoktorina Yale’i ülikoolis, keskendudes atmosfäärist CO2 eemaldamise tehnoloogiale enhanced weathering (EW) ja selle mõjule põllumulla kvaliteedile, uurides samal ajal mulla struktuuri rolli süsiniku sidumisel. Aastatel 2023–2024 töötas ta järeldoktorina Rootsi Põllumajandusteaduste Ülikoolis (SLU), kus analüüsis alumiiniumi ja mulla struktuuri vastastikust mõju orgaanilise süsiniku talletamisele.
METKiga on Evelin olnud seotud alates 2020. aastast, panustades riiklikku mullaseiresse, taimekaitsevahendite jääkide uurimisse põllumullas ning osaledes mitmetes rahvusvahelistes projektides. Tema mitmekülgne teadustöö ja rahvusvaheline kogemus aitavad oluliselt kaasa mullateaduse arengule Eestis ja mujal.
Evelin Pihlapi sõnul on tema peamised eesmärgid mullastiku valdkonna juhina tagada Eesti mullaseire järjepidevus, edendada METKi agrokeemia laboriga koostöös kaasaegsete laborimeetodite ja teenuste arendamist, nõustada poliitikakujundajaid ja põllumajandustootjaid, tugevdada Eesti uurimisrühmade koostööd rahvusvaheliste mullateaduse ekspertidega ning edendada mullateaduse arengut Eestis. Tema visiooniks on kujundada uurimissuundi, mis tuginevad uusimale rahvusvahelisele teadusele, lähtuvad Eesti muldade eripäradest ja vastavad põllumajandustootjate vajadustele.
Priit Penu jätkab METKis mullastiku valdkonna nõunikuna, keskendudes järgmise paari aasta jooksul METKi mullateenuse ja väetussoovituste arendamisele ning Eesti mullastikukaardi uuendamisele.
Tema sõnul on mullastik seotud paljude põllumajanduse aktuaalsete väljakutsetega, mistõttu on lähiaastatel oluline suunata tähelepanu muldade stabiilse seisundi saavutamisele ning muldi mõjutavate erinevate tegurite uurimisele ja ohjamisele. Olulised teemad on näiteks orgaaniliste väetiste kasutuse muutumine, sealhulgas digestaadi ja läga koguse suurenemine loomakasvatuse kontsentreerumise tingimustes, mikrobioloogiliste väetiste kasutamine, kliimamuutustest tingitud mõjud ning taliviljade osakaalu suurenemisega kaasnevad külvikorra struktuuri muutused. Samuti rõhutab Penu vajadust uurida teistes regioonides kasutatavate maaharimisvõtete tõhusust ja sobivust Eesti tingimustele.
Allikas: Maaelu Teadmuskeskuse 20.01.2025 pressiteade