Kliimaministeerium toetab investeeringuid jäätmete ringlussevõttu, et jäätmereform tooks lisaks keskkonnale kasu ka Eesti majandusele. Taristuminister saatis kooskõlastamisele pakendite ja toidujäätmete teket vähendava toetuse tingimused ning avatud on ka jäätmete ringlussevõtu tehnoloogiate arendamise taotlusvoor.
"Jäätmereformi tulemusel kasvab oluliselt selliste jäätmete hulk, mida on võimalik uuteks materjalideks ja toodeteks ümber töödelda. See annab ettevõtetele võimaluse planeerida uusi investeeringuid, mis aitavad hoida meie keskkonda, ergutavad majandust ja toovad Eestisse uusi töökohti. Jäätmereformi eelnõu saab küll veel viimaseid lihve, kuid avame juba järjest toetusmeetmed, et aeganõudvate investeeringutega saaks kiiremini pihta hakata,” lausus taristuminister Vladimir Svet.
Kliimaministeerium saatis kooskõlastamisele eelnõu, millega toetab riik jäätmetekke vähendamist kokku 10 miljoni euroga. Toetust saab küsida kolme liiki investeeringutele: toidujäätmete vähendamine, paremini ringlussevõetavate pakendite disainimine ning pakendite korduskasutuse edendamine.
Toetus on mõeldud väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele, mittetulundusühingutele, sihtasutustele ja kohalikele omavalitsustele. Sõltuvalt tegevusest ulatub toetuse suurus 10 tuhandest kuni 2 miljoni euroni. Toetuse tingimustele saab tagasisidet anda 27. jaanuarini ning eesmärk on avada taotlusvoor Keskkonnainvesteeringute Keskuses (KIK) märtsis.
Lisaks avas KIK äsja jäätmete ringlussevõtu tehnoloogia arendamise toetuse taotlusvooru, mille eelarve on 14 miljonit eurot. Sellega rahastatakse investeeringuid plast-, bio-, tekstiili- ja pakendijäätmete ringlussevõtuks ning jäätmeandmetega seotud digilahenduste väljatöötamiseks. Toetust saavad küsida äriühingud ning sõltuvalt tegevusest on toetuse suurus 10 tuhat kuni 3 miljonit eurot. Täpsema info leiab KIKi kodulehelt.
“Eesti ringlussevõtutööstus aina areneb, riigi toel rajati näiteks klaasijäätmete ümbertöötlemiseks klaasvahtkillustiku tehas Järvakandisse ja biojäätmete käitlemise tehas Maardusse. Rõõmu valmistab ka värskelt õiglase ülemineku fondist tehtud toetusotsus Sillamäele loodavale tehasekompleksile, kus hakatakse tekstiilijäätmetest ehitusmaterjale tootma. Sarnaseid nutikaid ja tulevikku vaatavaid lahendusi mahub Eesti ettevõtlusmaastikule veel ning riigil on siin hea meel toeks olla,” lisas minister Svet.
Jäätmekava ja jäätmereformi elluviimiseks investeerib Kliimaministeerium Euroopa Liidu ühtekuuluvusfondi abil ringmajanduse valdkonda kokku üle 100 miljoni euro. Reformi kohta saab lähemalt lugeda Kliimaministeeriumi kodulehelt.
Allikas: Kliimaministeeriumi 15.01.2025 pressiteade