Regionaal- ja põllumajandusminister Piret Hartman pikendas meetmest „Kohalike omavalitsuste võimestamine roheliste investeeringute tegemisel“ toetuse taotlemise tähtpäeva kuni 30. juunini 2025.
Meetme eesmärk on kiirendada üleminekut puhtale energiale ja vähendada sõltuvust fossiilkütustest. Meetmest saavad toetust taotleda kohalikud omavalitsused, kelle territooriumil on tuuleparkide kavandamiseks sobilikud alad ja kus on algatatud tuuleenergeetika planeering. Toetus võimaldab kohalikul omavalitsusel võtta tööle tuuleenergeetika planeerimisega tegeleva spetsialisti või tellida tuuleenergeetika kavandamiseks vajalikud uuringud.
Regionaal- ja põllumajandusminister Piret Hartmani sõnul näitab kohalikelt omavalitsustelt kogutud tagasiside, et tuuleenergeetika planeeringud tekitavad ajutiselt suuremat töömahtu, mille leevendamiseks on vajalik välist ekspertiisi või tööjõudu. „Tööjõuvajadus võib tekkida planeerimismenetluse mis tahes etapis ja alati ei ole võimalik kogu ressursivajadust protsessi alguses ette näha. Taotlusvooru pikendamine aitab omavalitsustel tuuleenergeetika planeeringutega hoogsamalt edasi liikuda ja tagada planeerimisprotsessi sujuvus erinevate takistuste ilmnemisel,“ rääkis ta.
Praeguseks on meetmest saanud toetust 23 kohalikku omavalitsust. Toetust on saadud kas pädevate spetsialistide palkamiseks või vajalike uuringute tellimiseks.
Haljala vald on toetuse abil palganud eriplaneeringu koostamiseks spetsialisti ning kasutanud õigusteenust ja kommunikatsiooniteenust. Haljala valla arendus- ja kommunikatsioonijuht Kent Kerneri sõnul võimaldab meede eriplaneeringu menetlusega aktiivsemalt tegeleda, kaasates vajadusel ka erialateadmistega spetsialiste. „Riigi tugi võimaldab kindlasti eriplaneeringu menetlusega tempokamalt ja sisukamalt edasi liikuda.“ Kerner lisas ka, et meetme hea külg ongi see, et nii toetuse taotlemine kui ka selle kasutamise aruandlus on tehtud võimalikult lihtsaks.
Lüganuse vallavalitsuse arengu- ja planeerimisteenistuse juht Anu Horn rääkis, et vald on esitanud meetmest toetuse saamiseks kaks taotlust. Esimene taotlus esitati poolelioleva üldplaneeringu käigus tuuleenergia arendamiseks sobivate alade planeeringutingimuste täpsustamiseks, sellega kaasnevate mõjude väljaselgitamiseks ja avalikkusega planeeringulahenduse üle uuesti läbi rääkimiseks. Meetmest saadi piisav toetus, et astuda vajalikud sammud. Teine taotlus esitati planeerimisspetsialisti palkamiseks. Anu Horni sõnul annab toetus vallale ka kindlustunde, et vajadusel on tagatud juriidiline tugi, korraldatud saavad riigihanked ning teha saab rohkem teavitustööd. Tuuleenergeetika arendamisega seonduva selgitamine ja koostöö kogukondadega aitab täita ühiseid eesmärke ja sõlmida ruumikokkuleppeid.
Taotlusvooru rahastatakse Euroopa Liidu taasterahastust NextGenerationEU Eesti taaste- ja vastupidavuskavas kirjeldatud peatüki REPowerEU alusel. Meetmes seatud eesmärkide saavutamise eest vastutab Regionaal- ja Põllumajandusministeerium. Taotlusvooru korraldab ja projekte aitab ellu viia Riigi Tugiteenuste Keskus.
Taotlemine ja täpsem info on avaldatud Riigi Tugiteenuste Keskuse kodulehel: https://rtk.ee/meede-kohalike-omavalitsuste-voimestamine-roheliste-investeeringute-tegemisel
Allikas: Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi 20. detsembri 2024 pressiteade