Keskkonnaagentuuril valmis elektri- ja elektroonikajäätmete kogumisvõrgustiku analüüs, kus esitati ettepanekud kogumise ja teavituse parandamiseks
Keskkonnaagentuur viis Kliimaministeeriumi tellimusel läbi põhjaliku elektri- ja elektroonikajäätmete kogumisvõrgustiku analüüsi, et hinnata jäätmete kogumise korraldust, tarbijate teadlikkust ning teiste riikide häid praktikaid. Uuringu eesmärk oli teha ettepanekuid, et tõsta elektri- ja elektroonikajäätmete kogumise taset Eestis ja täita Euroopa Liidu seatud 65% kogumismäära nõue.
Analüüs näitas, et Eesti elektri- ja elektroonikajäätmete kogumise määr on viimastel aastatel langenud: 2019. aastal saavutati 64,2%, kuid 2022. aastaks oli see langenud 40,1%-ni. Samal ajal on elektroonikaseadmete soetamine Eestis kasvanud ligi 9%. Kõige vähem kogutakse väikeseid seadmeid, nagu näiteks jõulutuled, led-küünlad, föönid, röstrid, patareidega mänguasjad jne, mis sageli satuvad segaolmejäätmete hulka. Elektroonikaseadmeid segaolmejäätmete hulka visates lähevad paraku raisku väärtuslikud materjalid, mida on õigesti kogudes võimalik kasutada uute toodete tootmiseks.
Analüüsis selgus, et kogumise takistuseks on piiratud kogumispunktide lahtiolekuajad, ebapiisavad kogumiskastid müügikohtades ning vähene tarbijate teavitamine. „Meie analüüs tõi esile, et elektri- ja elektroonikajäätmete kogumissüsteemi tõhususe suurendamiseks on oluline parandada just kogumispunktide nähtavust ja juurdepääsetavust. Samuti tuleks senisest enam rõhku panna tarbijate õiguste ja võimaluste selgitamisele," märkis uuringu juht, Keskkonnaagentuuri peaspetsialist Laura Ventsel.
Kliimaministeeriumi ringmajanduse osakonna juhataja Peep Siim sõnas, et elektrooniliste jäätmete kogumises ja taaskasutuses kannavad olulist rolli nii müüjad kui tarbijad. „Vanad kodumasinad ja muud elektroonikaseadmed tuleb nõuetekohaselt kokku koguda ning need peavad jõudma sertifitseeritud jäätmekäitlejatele. Selleks tuleb müüjal seadme ostjat teavitada elektroonikajäätmete tagastuskohtadest. Elektroonika valimisel on oluline eelistada ka kauakestvamat toodet ning kui seade läheb rikki, võiks uue soetamise asemel proovida enne asja parandada,“ ütles Siim.
Elektroonikajäätmeid peab saama piiramatus koguses tasuta ära anda kohaliku omavalitsuse jäätmejaama või 1:1 põhimõtte alusel tasuta nende müügikohtades. Näiteks kui ostad uue pesumasina, saad vana anda müügikohta. Väikeseid elektroonikajäätmeid on võimalik piiramata koguses viia ka suurematesse elektroonika-, ehitus-, ja toidupoodidesse, kus elektroonikaseadmeid müüakse.
Uuringus kaardistati kokku 168 kogumispunkti, sealhulgas jäätme- ja keskkonnajaamad ning 56 müügikohta, mis võtavad vastu vanaelektroonikat. Selgus, et kogumispunktide lahtiolekuajad on sageli väga piiratud. Näiteks peale tööpäeva lõppu ja pühapäeviti on avatud vähesed jäätmejaamad, mis vähendab oluliselt elektroonikajäätmete tagastamisvõimalusi. Küsitletud inimestest teadsid enamik, et vanaelektroonikat ei tohi segaolmejäätmetesse panna, kuid rohkem kui pooled ei olnud teadlikud, et väiksemaid elektroonikaseadmeid saab tagastada elektroonikakauplustesse. Veebipõhiste teavituskanalite ülevaatus näitas, et suuremal osal kaupluste veebilehtedest puudus kogumisalane info või oli see raskesti leitav.
Keskkonnaagentuuri spetsialistid esitasid analüüsi tulemusel ettepanekud kogumiskorralduse ja teavituse parandamiseks, näiteks:
- Kogumiskastide paigaldamine müügikohtadesse: Praktilised kogemused näitavad, et nähtaval kohal olevad kogumiskastid suurendavad elektroonikajäätmete tagastamist märkimisväärselt.
- Teavituse ja kampaaniate tõhustamine: Ühtsed ja nähtavad sildid müügikohtades, regulaarsed teavitus- ja kogumiskampaaniad ning omavalitsuste jäätmete kogumisringide toetus parandaksid oluliselt olukorda.
- Täpsemad juhised müügikohtadele: Müügikohtadele tuleks pakkuda konkreetseid juhiseid ja koolitusi, et teenindajad oleksid teadlikud elektroonikajäätmete kogumise nõuetest ning vastavad sildid oleksid alati nähtavad.
Tellitud uuringu alusel on Kliimaministeeriumil plaanis järgmisel aastal alustada elektroonikajäätmete kogumise ja teavituse nõuete muutmist.
Uuringuga saab tutvuda siin: https://keskkonnaportaal.ee/et/elektri-ja-elektroonikajaatmete-kogumisvorgustiku-analuus
Allikas: Keskkonnaagentuuri 19. detsembri 2024 pressiteade