|
PRIA novembrikuu e-infokiri
(2024-12-02 06:26:47)
|
Oluline info
PRIA kinnitas 2024. aasta otsetoetuste ühikumäärad, toetused makstakse välja hiljemalt jõuludeks
28. novembril kinnitas PRIA 2024. aasta otsetoetuste ühikumäärad. Toetuste väljamaksmisega on planeeritud alustada detsembri keskel ning taotlejatele, kellel on taotlustega ja nõuete täitmisega kõik korras, maksame otsetoetused välja hiljemalt jõuludeks.
2024. aastal on otsetoetuste ühikumäärad järgnevad:
- põhisissetuleku toetus: 107,72 eurot abikõlbliku hektari kohta;
- täiendav ümberjaotav sissetulekutoetus: 23,45 eurot abikõlbliku hektari kohta;
- täiendav sissetulekutoetus noortele põllumajandustootjatele: 110 eurot abikõlbliku hektari kohta;
- põllumajandustootmisega seotud toetus puu- ja köögivilja ning marjakultuuride kasvatamiseks: 389 eurot abikõlbliku hektari kohta;
- põllumajandustootmisega seotud toetus tera- ja kaunviljakultuuride kasvatamiseks: 31 eurot abikõlbliku hektari kohta;
- põllumajandustootmisega seotud toetus piimalehma kasvatamiseks: 356 eurot abikõlbliku piimalehma kohta;
- põllumajandustootmisega seotud toetus ammlehma kasvatamiseks: 133,64 eurot abikõlbliku ammlehma kohta;
- põllumajandustootmisega seotud toetus ute ja kitse kasvatamiseks: 31 eurot abikõlbliku ute ja kitse kohta.
Läheneb lubjatarbekaartide esitamise tähtaeg keskkonnasõbraliku majandamise toetuse happelise mulla lupjamise lisategevuse taotlemisel
Hiljemalt 1. detsembriks peab keskkonnasõbraliku majandamise toetuse taotleja happelise mulla lupjamise lisategevuse (LUBI) taotlemisel esitama PRIAle lubiväetise kasutamise soovitusega lubjatarbekaardid. Seda tuleb teha kõigi põldude kohta, millele LUBI toetust taotletakse. Rõhutame, et lubjatarbekaardiks ei ole mullareaktsiooni (pH) kaart.
Lubjatarbekaarte saab PRIAle esitada kas
- elektrooniliselt e-PRIA kaudu või
- e-posti teel aadressil info@pria.ee.
Kui mullaproovid on analüüsitud Maaelu Teadmuskeskuse laboris, siis saavad kasutajad e-PRIAs oma põldude juures vaadata mullaproovide tulemusi ning arvutada nende põhjal lupjamissoovitusi ehk klient saab koostada lubjatarbekaarti. Küll aga tuleb käesoleval aastal taotlejal lubjatarbekaardid e-PRIA põldude haldamise teenusest alla laadida ja ise e-PRIA kaudu või e-posti teel hiljemalt 1. detsembril edastada PRIAle.
Kui põllu kohta, kuhu on taotletud LUBI toetust, puudub lubjatarbekaart, tuleb e-PRIAs esitada taotluse muudatus, millega eemaldatakse põldudelt LUBI toetuse taotlemise märked.
2025. aastast seotakse pindala- ja loomapõhiste toetuste maksmine töö- ja tööhõivetingimuste nõuete täitmisega
1. jaanuarist 2025. aastal seotakse pindala- ja loomatoetuste täies mahus saamine lisaks tingimuslikkuse nõuete täitmisele ka töö- ja tööhõivetingimuste ehk sotsiaalse tingimuslikkuse nõuete täitmisega. Uue programmperioodi rakendumisel said liikmesriigid ise otsustada, mis aastast sotsiaalse tingimuslikkuse nõuete täitmist rakendada, kusjuures hiliseim võimalik aeg rakendamiseks ongi 2025. aasta. Suur osa liikmesriikidest, sealhulgas Eesti, seobki sotsiaalse tingimuslikkuse nõuded toetuste maksmisega uuest aastast.
Uue süsteemi eesmärgiks on ettevõtjate teadlikkuse tõstmine tööõiguse sätetest, kaitstes töötajate õigusi ning tagades seeläbi nii ettevõtjate kui töötajate heaolu. Töö- ja tööhõivetingimustega seotud nõuded kehtivad tööandjale Eestis juba praegu ning midagi uut juurde ei lisandu. Nõuete täitmist kontrollib ka edaspidi Tööinspektsioon senise väljatöötatud töökorralduse alusel ning täiendavat kontrolli toetuste taotlemisega seoses ei tehta.
Kui Tööinspektsioon tuvastab oma tavapärase kontrolli raames põllumajandusettevõtja töö- või tööhõivetingimustega seotud nõude rikkumise, teavitab ta sellest PRIAt. Sõltuvalt nõude rikkumise olulisusest vähendatakse pindala- ja loomatoetusi 1−5% ulatuses, keskmiselt 3%.
Sotsiaalse tingimuslikkuse nõuete täitmist arvestatakse nii märtsis taotletavate loomakasvatuse otsetoetuste kui ka mais-juunis taotletavate pindala- ja maaelu arengu loomapõhiste toetuste puhul.
Sotsiaalse tingimuslikkuse nõuded kehtestatakse maaeluministri 21. detsembri 2022. a määrusega nr 68 „Maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõuded ning kohustuslikud majandamisnõuded“. Alates 1. jaanuarist 2025 on määruse nimetus „Maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõuded, kohustuslikud majandamisnõuded ning töö- ja tööhõivetingimustega seotud nõuded ja tööandja kohustused“.
Sotsiaalse tingimuslikkuse kohta saab rohkem lugeda Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi kodulehelt.
Novembris avanes e-PRIAs esimene hobuslaste omanikele suunatud e-teenus
19. novembrist saavad hobuslaste omanikud esmakordselt vaadata e-PRIAs enda omandis olevaid ja omandist välja läinud hobuslaste andmeid.
Eestis on üle 14 000 hobuslase, kes esindavad rohkem kui 180 erinevat tõugu ning kelle andmed on Eestis tunnustatud aretusühingute poolt kantud põllumajandusloomade registrisse.
Registris on ligi 4000 hobuslase omanikku. Seni ei olnud neil võimalik ise jooksvalt kontrollida, kas registrisse kantud andmed nende omandis olevate hobuslaste kohta on asjakohased või mitte. Et saada ülevaadet omandis olevate hobuslaste registriandmete kohta, oli vaja pöörduda aretusühingu poole. Nüüd aga saab loomaomanik oma hobuslaste andmeid igal hetkel ise uues e-teenuses vaadata.
Kutsume kõiki hobuslaste omanikke teenusega tutvuma, kuid palume teenuse kasutamisel arvestada, et teenust saavad kasutada vaid need hobuslaste omanikud, kelle andmed on põllumajandusloomade registris korrastatud. Kui olete hobuslase omanik, kuid teenusele ligi ei pääse, siis palume ühendust võtta teie hobuslaste andmeid haldava aretusühinguga, et andmed korrastada. Kohe pärast andmete korrigeerimist saavad andmed e-PRIA teenuses nähtavaks.
Samuti palume aretusühinguga ühendust võtta neil, kes märkavad, et nende hobuslas(t)e andmed ei ole õiged või asjakohased, sest andmeid saavad ajakohastada ainult andmeid haldavad aretusühingud.
Eratee arendamise investeeringutoetuse taotluste vastuvõtt lükkub nädala võrra edasi
4. detsembril algama pidanud eratee arendamise investeeringutoetuse taotluste vastuvõtt lükkub määruse muutmise tõttu nädala võrra edasi – taotlusi saab esitada 11.–18. detsembril. Määruse muutmisel täpsustatakse toetatavaid tegevusi taotlejate lõikes ja toetuse andmise määrade toetatavate tegevuste tingimusi. Rohkem saab muudatuste kohta lugeda PRIA kodulehelt.
Tegemist on 2023-2027 perioodi toetuse esimese taotlusvooruga. Taotlusvooru eelarve on 225 000 eurot.
Detsembris toimuvas taotlusvoorus toetatakse põllumajanduslikule tootmishoonele, põllumajandusmaale või erametsamaale juurdepääsutee või maaparandussüsteemi teenindava tee ning eratee koosseisu kuuluva rajatise ehitamist, rekonstrueerimist ja uuendamist ehitusseadustikus või maaparandusseaduses sätestatud tingimustel ja korras.
Toetuse maksimaalne suurus ühe taotleja kohta on 60 000 eurot strateegiakava perioodil. Sõltuvalt teest saab toetust taotleda maksimaalselt 65-100% ulatuses abikõlbliku kulu maksumusest. Taotlusi hinnatakse hindamiskriteeriumite alusel, mille miinimumnõudena on hindamisel vaja saada vähemalt 2 hindepunkti.
Täpsemat infot toetuse kohta leiab PRIA kodulehelt.
Eratee arendamise investeeringutoetuse andmist reguleeriva määruse alusel saab 2025. aasta kevadel taotleda ka maaparandussüsteemi ajakohastamise ja keskkonnakaitserajatise ehitamise investeeringutoetust. Taotlusvooru toimumise täpne aeg on selgumisel ning avaldame selle PRIA kodulehel esimesel võimalusel. Infot toetuse tingimuste ja nõuete kohta leiab meie kodulehelt.
17. septembril toimus nii eratee arendamise kui ka maaparandussüsteemi ajakohastamise ja keskkonnakaitserajatise ehitamise investeeringutoetusi tutvustav infopäev, mida on võimalik järele vaadata YouTube'i kanalil. Infopäeval esitatud küsimused ja vastused leiab PRIA kodulehe eratee arendamise investeeringutoetuse leheküljelt rubriigist „Abiks taotlejale“.
|
|
27. novembrist saab PRIAst taotleda arendusosaku toetust
11. detsembrini võtab PRIA vastu arendusosaku toetuse taotlusi. Taotlusi saab esitada e-PRIAs. Tegemist on programmperioodi 2023-2027 toetusega, mida antakse esimest korda.
Toetust saavad taotleda põllumajandustootjad ja metsamajandusettevõtjad, et välja töötada ning arendada uudseid ja innovaatilisi lahendusi, mis suurendavad ettevõtte energia-, ressursi- ja keskkonnasäästlikkust, aga samas käsitledes vajaduse korral kogu tarneahela vastastikust mõju.
Toetust antakse järgmiste põllumajandustoodete tootmiseks ja töötlemiseks, metsasaaduste töötlemiseks, metsa majandamiseks ning põllumajandustoodetest mittepõllumajandustoodete töötlemiseks mõeldud tegevuste elluviimiseks:
- toote- ja tehnoloogiakatsetuseks ning eksperimendi korraldamiseks ning teostatavusuuringu tegemiseks;
- töövõtete testimiseks ja vajaduse korral kohandamiseks;
- suur- ja väikeprojektide väljatöötamiseks vajalike eeluuringute tegemiseks;
- prototüübi valmistamiseks;
- infotehnoloogilisteks arendusteks;
- toote- ja teenusearenduse nõustamiseks;
- kirjanduse ülevaate koostamiseks.
Taotleja peab toetuse eesmärgi saavutamiseks lepinguga kaasama vähemalt ühe innovatsioonipartneri:
- eksperdi, kelleks võib olla teadur, insener, nõuetele vastav nõustaja või muu töötaja, kellel on vähemalt keskharidus ja vähemalt kolmeaastane töökogemus asjaomases valdkonnas viimase kümne aasta jooksul või
- teadus- ja arendusasutuse või
- asjaomases valdkonnas doktorikraadi omava isiku.
Lisainfot toetuse kohta saab METKi maaeluvõrgustiku taskuhäälingut „Maaelu jutud #24 - arendusosaku toetus: innovatsiooni kiirendaja" kuulates.
|
|
Metsataimlate arendamise investeeringutoetuse taotlusi võetakse vastu 4. detsembrini
27. novembril algas ja 4. detsembril lõpeb perioodi 2023–2027 metsataimlate arendamise investeeringutoetuse taotluste vastuvõtt.
Toetusega soovitakse kaasa aidata metsade kliimamuutuste leevendamisele ja nende mõjudega kohanemisele, arendades metsataimlaid.
Toetust antakse metsataimede tootmiseks vajaliku ehitise ehitamiseks või metsataimede tootmiseks vajaliku tehnoloogia kasutuselevõtmiseks või seadme soetamiseks.
Toetatava tegevuse osaks võib olla sellega otseselt seotud projekteerimistöö ning projekteerimiseks vajaliku ehitusgeoloogilise ja -geodeetilise uurimistöö tellimine ning ehitusseadustiku alusel omanikujärelevalve tegemine.
Toetust saavad taotleda mikro-, väikese või keskmise suurusega ettevõtjad ning metsaühistud. Taotleja peab enne taotluse esitamist vähemalt kaks majandusaastat olema tegelenud metsataimede kultiveerimismaterjali tootmisega ja peab nimetatud tegevusalal olema kantud taimetervise registrisse.
Taotleja võib taotlusvoorus esitada mitu taotlust, kui metsataimlad rajatakse erinevatesse piirkondadesse. Toetuse maksimaalne suurus ühe taotleja kõigi taotluste kohta kokku on 100 000 eurot, minimaalne suurus ühe taotluse kohta on 5000 eurot.
|
|
11. detsembril avaneb bioressursside väärindamise investeeringutoetuse taotlusvoor
11. detsembrist saab e-PRIAs esitada perioodi 2023–2027 bioressursside väärindamise investeeringutoetuse taotlusi.
Taotlusvoor on avatud 18. detsembrini. Taotlusvooru eelarve on 3 miljonit eurot.
Tegemist on aastateks 2023-2027 mõeldud Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika Eesti strateegiakava raames antava bioressursside väärindamise investeeringutoetuse esimese vooruga, mis erineb oluliselt 2022. aastal vastu võetud taaste- ja vastupidavuskava raames antavast bioressursside väärindamise investeeringutoetusest.
Bioressursside väärindamise investeeringutoetust antakse kõrvalsaaduste väärindamiseks ja töötlemise võimekuse suurendamiseks, et edendada ringbiomajandust.
Detsembrikuise toetuse tähenduses loetakse kõrvalsaadusteks Euroopa Liidu toimimise lepingu I lisaga hõlmatud põllumajandustoodete (välja arvatud kalandus- ja vesiviljelustoodete tootmise ja töötlemise) ning toiduainetööstuse ja metsamajandamise valdkonnas tekkivaid kõrval- ja kaassaadusi ning jääke.
Toetust antakse kõrvalsaaduste ringlussevõttu suurendava või suurema lisandväärtusega toodeteks töötlemise võimekust suurendava masina või seadme (sh kasutatud) soetamiseks.
Ehitamine on toetatav vaid masina või seadme soetamise korral, kui see on vajalik masina või seadme paigaldamiseks ega moodusta kogu investeeringust suuremat osa, st et ehitus võib olla maksimaalselt 49,99% kogu investeeringust.
Toetust saavad taotleda mikro- ja väikese suurusega ettevõtjad, kes on enne taotluse esitamist vähemalt kaks majandusaastat olnud ettevõtluses tegevad.
Toetuse maksimaalne suurus kogu strateegiakava perioodi jooksul on 200 000 eurot ühe taotleja kohta ning taotleja müügitulu peab taotluse esitamisele vahetult eelnenud mõlemal kahel majandusaastal olema vähemalt võrdne taotletava toetuse summaga.
Toetuse määrad on erinevates Eesti piirkondades erinevad:
- Kirde-Eestis kuni 45%,
- Lõuna-Eestis kuni 40% ning
- Põhja-, Lääne- ja Kesk-Eestis kuni 35%
elluviidava projekti toetatava tegevuse abikõlbliku kulu maksumusest.
PRIA hindab taotlusi hindamiskriteeriumite alusel ja moodustab hindamistulemuste põhjal taotluste paremusjärjestuse, milles loetakse paremaks suurema hindepunktide summa saanud taotlus.
PRIA teeb taotluse rahuldamise otsuse, osalise rahuldamise otsuse või taotluse rahuldamata jätmise otsuse 80 tööpäeva jooksul alates taotluse esitamise tähtajast.
Täpsemat info toetuse kohta leiab PRIA kodulehelt.
|
|
Detsembris avaneb investeeringutoetus vedelkütuse varustuskindluse parandamiseks
Käesoleval aastal planeeritakse avada uue investeeringutoetuse taotlusvoor, kus põllu
majandusettevõtjad saavad taotleda toetust, et parandada vedelkütuse varustuskindlust.
Taotlusi saab esitada 11.-30. detsembril.
Toetust saab taotleda vähemalt 5000 liitri vedelkütuse hoidmiseks või ladustamiseks vajaliku ehitise ehitamiseks, masina või seadme ostmiseks ja paigaldamiseks. Samuti toetatakse AdBlue vedeliku hoidmiseks või ladustamiseks vajaliku masina, seadme või rajatise ostmist ja paigaldamist.
Detsembrikuise toetuse taotluste vastuvõtt toimub erandkorras e-posti teel. Taotlusvormid avaldame PRIA kodulehel enne taotlusvooru algust. Digitaalselt allkirjastatud taotlused tuleb saata e-posti aadressil info@pria.ee. Taotleja saab taotlusperioodil esitada ühe taotluse, mis võib sisaldada rohkem kui üht tegevust.
Toetuse üldeesmärgiks on tagada toidu tarneahela varustuskindlus ja põllumajandusettevõtjate toimepidevus. Täpsem eesmärk on tagada senisest suuremal määral põllumajandustoodete tootmiseks vajaliku kütusevaru olemasolu, mis omakorda aitab kaasa ka põllumajandusettevõtjate tulemuslikkuse parandamisele.
Toetuse saamise tingimustega saab tutvuda PRIA kodulehe toetuse lehel.
Küsimuste korral palume kirjutada e-posti aadressil info@pria.ee või helistada investeeringutoetuste infotelefonil 737 7678.
|
|
Jätkub konkurentsivõime suurendamise investeeringutoetuse taotluste vastuvõtt
28. augustil avanes maapiirkonna ettevõtjate konkurentsivõime suurendamise investeeringutoetuse taotluste vastuvõtt.
29. novembri seisuga on esitatud 23 taotlust, millega taotletakse toetust kokku veidi üle 3 miljoni euro.
Nõuetekohased ja hindamiskriteeriumite miinimumnõuetele vastavad taotlused rahuldatakse saabumise järjekorras kuni eelarvevahendite lõppemiseni.
Toetuse väljamaksmiseks ei pea toetuse saaja esitama kuludokumente iga üksiku kulu tõendamiseks, vaid tal tuleb PRIAle tõendada tegevuste elluviimise tulemust. Juhime tähelepanu, et toetuse saajal tuleb oma projekt ja selle iga etapp esialgu ellu viia täielikult omafinantseeringuga, alles seejärel saab toetuse väljamaksmiseks esitada maksetaotluse.
Toetuse taotlejad saavad kasutada ka juhendamisteenust. Täpsemalt saab sellest lugeda siit.
|
|
PRIA e-põlluraamatus saab nüüd sama tegevust sisestada mitmele põllule
Novembrikuu algus tõi PRIA põldude haldamise teenuse e-põlluraamatu funktsionaalsuses mitmeid edasiarendusi, mis põlluharijatele abiks saavad olla. Põlluharijate poolt pikalt oodatud täiendus, et e-põlluraamatus saaks sama tegevust sisestada mitmele põllule korraga, on nüüd lisandunud ja leidnud põlluharijate poolt juba ka kasutust.
Kui põlluharijal on samade parameetritega tegevusi mitmel põllul ning tegevus on ühele põllule juba lisatud, on võimalik see kopeerida ka teistele põldudele. Tegevust saab kopeerida nii ühele põllule kui ka mitmele põllule korraga. Kopeerimise teel sisestatud tegevuste andmeid saab muuta nii ühekaupa kui kõikidel põldudel korraga. Tegevusi saab kopeerida ühe hooaja siseselt, eelnevatesse või järgmisesse hooaega tegevusi kopeerida ei saa. Lisandunud uuendus aitab oluliselt kokku hoida e-põlluraamatu täitmisele kuluvat aega ning vähendada tegevuste sisestamisel tekkida võivaid vigu.
|
|
Teaduspõhised kalkulaatorid annavad mulla seisundi parandamiseks soovitusi
Novembris täienes PRIA põldude haldamise teenuse e-põlluraamatu funktsionaalsus veelgi. Ühe mahuka uuendusena lisandusid soovituskalkulaatorid, mis jagavad infot põllumuldade seisundi kohta.
Kasutajal on võimalus oma põldude juures vaadata laboris tehtud mullaproovide tulemusi ning arvutada nende põhjal lämmastiku, fosfori ja kaaliumi ehk NPK bilanssi, väetus- ja lupjamissoovitusi ning huumusbilanssi.
Valminud teenused töötavad kliendi tellitud mullaproovide baasil, praegu on kasutusel ainult Maaelu Teadmuskeskuse (METK) laboris analüüsitud mullaproovid. Erandiks on NPK bilansi kalkulaator, mida saab kasutada ka ilma mullaproovi andmeteta.
|
|
PRIA e-põlluraamatu soovituskalkulaatorite veebiseminar on järelvaadatav
19. novembril toimus veebiseminar „PRIA e-põlluraamatu soovituskalkulaatorid“.
Seminaril räägiti uutest e-põlluraamatu funktsioonidest, mis aitavad põlluharijal teha kaalutletud otsuseid ning saada keskne ülevaade oma põllumuldade olukorra kohta.
Veebiseminar on järelvaadatav PRIA Youtube’i kanalil.
Seminari jooksul vastati ka osalejate küsimustele. Küsimused on koondatud PRIA kodulehe infokeskusesse.
|
|
Kuidas on möödunud täienenud loomade utiliseerimise teenusprotsessi esimene kuu?
Loomade utiliseerimisele saatmise e-teenuses muutus 6. novembrist transpordi tellimise andmete liikumine PRIA ja AS Vireeni vahel automaatseks. Kui e-PRIAs on looma utiliseerimisele saatmisest teada antud, siis ei ole loomapidajal enam vaja AS Vireenilt eraldi tellida loomakorjuse utiliseerimise transporti. Transpordivajaduse info saab lisada e-PRIAs andmete esitamise käigus. Andmed liiguvad nüüd osapoolte vahel elektroonselt ja automaatselt.
Loomakorjuste utiliseerimise transpordi tellimise digitaliseerimine toimus AS Vireeni, Piimaklaster MTÜ ja PRIA koostöös. Sellega muutus tööprotsess loomapidajale lihtsamaks, samuti läbis uuenduskuuri AS Vireeni utiliseerimise protsess.
AS Vireeni büroojuht Angelika Lipp ütleb, et utiliseerimise teenuse digitaliseerimine on oluliselt parandanud nende igapäevatööd. „Tööprotsess on muutunud selgemaks ja efektiivsemaks – tellimuste haldamine toimub kiiremini ning käsitsi sisestamisega seotud vead on viidud miinimumini. Töövoo jälgitavus ja koostöö erinevate osapoolte vahel on paranenud. Digitaliseerimine muutis efektiivsemaks ka meie autojuhtide töö. Nüüd näevad nad teekondi ja olulisi andmeid jooksvalt tahvelarvutis, mis aitab tööd lihtsamini planeerida ning muudatustele kiiremini reageerida,“ räägib Lipp. Ta lisab, et kõik see aitab tagada teenuse sujuva ja läbipaistva kulgemise, mis hoiab kindlasti kokku ka klientide aega. „Oleme tulemusega väga rahul, digitaliseerimine on olnud positiivne samm, mis on toonud kaasa olulisi parendusi ja kasulikke muutusi kõigile osapooltele,“ rõhutab Lipp.
PRIA julgustab loomapidajaid, kes oma tegevusi veel paberil kajastavad, üle minema elektroonsele asjaajamisele. See vähendab kõigi osapoolte kulusid, tõstab andmete liikumise kiirust ja kvaliteeti ning võimaldab pakkuda paremat teenust. PRIA on omalt poolt valmis loomapidajaid alati elektroonsete teenuste kasutuselevõtmisel abistama, vajadusel ka loomapidaja juures kohapeal. Huvi korral palume ühendust võtta PRIA registrite osakonnaga e-posti aadressil loomade.register@pria.ee.
Lisainfot loomade utiliseerimise transpordi tellimise kohta AS Vireenilt leiab siit.
|
|
Kliendiandmete uuendamisest
PRIA jaoks on oluline, et klientide andmed oleksid korrektsed, sest ajakohased andmed tagavad operatiivse suhtluse toetustega seotud tegevuste erinevates etappides ning registriküsimustes, aga võimaldavad ka edastada vajalikku informatsiooni ja teateid ning teha toetuste väljamakseid võimalikult operatiivselt.
Soovitame kõigil enda põllumajandustoetuste ja põllumassiivide registrisse ja/või põllumajandusloomade registrisse kantud kliendiandmed üle vaadata, vajadusel täiendada ja seejärel kinnitada andmete õigsust. Palume kinnitada andmete õigsust ka juhul, kui andmed ei ole vahepeal muutunud.
Kliendiandmete ülevaatamiseks logige sisse e-PRIAsse, valige esindatav ning seejärel menüürealt „Kliendi andmed“.
Kuna PRIA kasutab juriidiliste ja füüsilisest isikust ettevõtjatega suhtlemiseks äriregistrile edastatud e-posti aadressi, siis palume veenduda, et äriregistrisse oleks e-posti aadress lisatud ning see oleks ajakohane ja korrektne. Kui füüsilised isikud soovivad oma e-posti aadressi muuta, siis saab seda teha eelpool nimetatud e-PRIA „Kliendi andmed“ menüüs.
|
|
Reaalajamajanduse konverentsil jagame e-põlluraamatu kogemuslugu
PRIA põldude registri büroo ärianalüütik Anton Žukov esineb 4. detsembril kell 12.10 mainekal reaalajamajanduse konverentsil.
Oma ettekandes jagab ta PRIA kogemuslugu e-põlluraamatu arendamisel. Esinemise jooksul vastab ta küsimustele, mil viisil on loodud tarkvara klientide elu lihtsustanud ning millist kasu see põlluharijale toob. Antonil on üle 10-aastane kogemus põllumajanduses, laialdased teadmised ja kogemused agrotehnoloogia vallas ning põllumajanduses tervikuna. PRIA ärianalüütikuna on tema peamisteks ülesanneteks olnud reaalajamajanduse projektides põllutöömasinatelt saadud andmete analüüs ning e-põlluraamatu arendamine.
Konverentsi on võimalik jälgida veebis, registreeruda saab 4. detsembrini siin.
|
|
PRIA teadmusteenused toetavad digiajastul põllumajandust
PRIA eelarve- ja analüüsiosakonna juhataja Kadri Koel kirjutab Põllumehe Teatajas teadmusteenuste arendamisest PRIAs.
Sellist andmesaaki nagu PRIA-l pole küll kellegi teise varasalves. Põllumajandussektor on jõudnud oma arengus faasi, kus digitaliseerimine pole üksnes eelis, vaid hädavajadus, ning PRIA saab siinkohal teadmusteenustega toetada.
Digitaliseerimise kasv on kohati peadpööritavalt kiire ning see toob kaasa uusi tehnoloogiaid ja andmepõhiseid lahendusi, et muuta tootmine igas valdkonnas efektiivsemaks ja jätkusuutlikumaks. Reaalajamajandus, kus majandusprotsessid ja tehingud toimuvad minimaalse viitega, võimaldab põlluharijatel muutustele kiiremini reageerida ja teha andmetel põhinevaid otsuseid.
PRIA arendab teadmusteenuseid, et kogu põllumajandussektorit digitaliseerimise protsessis toetada. Teadmusteenuste eesmärk on pakkuda kõigile toidutootjatele lihtsat ja ligipääsetavat viisi oma andmete kasutamiseks, andes rakendamiseks praktilised tööriistad otsuste tegemiseks ning aidates kaasa tootmise jätkusuutlikkuse ja konkurentsivõime tõstmisele.
Loe edasi Põllumehe Teatajast.
|
|
Põllumajandus- ja Toiduameti kampaania keskendub loomade heaolule
Põllumajandus- ja Toiduametil (PTA) on täies hoos kampaania „Tee teadlik valik!“.
PTA saab igal aastal sadu vihjeid loomade väärkohtlemise või hooletusse jätmise kohta. Sageli on need seotud juhtumitega, mida oleks saanud ennetada, kui loomapidaja oleks teadlikum looma vajadustest ning võtaks oma neljajalgset vastutust tõsisemalt.
Igaüks meist saab anda oma panuse, et loomade heaolu oleks paremini tagatud ning abivajav loom ei jääks tähelepanuta. Vii end kurssi erinevate liikide pidamistingimuste ja vajadustega, jaga enda teadmisi ning anna omalt poolt panus loomapidamiskultuuri parendamisele. Juhul kui märkad hooletusse jäetud looma, anna sellest teada.
Mida märgata või looma võtmisel tähele panna ning kuidas looma heaolu parandada, sellest saab lugeda PTA kodulehelt.
|
|
Investeeringute teostamisega seotud tähtaegadest
Investeeringutoetuste saajatel on projektide elluviimiseks reeglina aega kaks aastat alates PRIA poolt taotluse rahuldamisest. Taotluses lubatud tegevused tuleb teostada määruses sätestatud tähtajaks. Mõne meetme konkreetse taotlusvooru osas on minister määrusi muutnud ja tähtaegu pikendanud, kuid programmperioodi 2014–2020 lõpu lähenedes muutuvad võimalused tähtaegu pikendada üha väiksemaks.
Toetuse saajad, kes on saanud taotluse rahuldamise otsuse, kuid teavad kindlalt, et siiski ei soovi planeeritud investeeringuid ellu viia, saavad toetusest loobuda, esitades sellekohase avalduse PRIAle. Avalduse esitamiseks ei pea ootama tegevuste elluviimise tähtaja saabumist. Avaldus tuleb esitada siis, kui on selgunud asjaolud, mis tingivad projektis planeeritud tegevuste teostamata jätmise ning on olemas kindel teadmine, et projekt jääb ellu viimata.
Pane tähele! Tähtajad võivad taotlusvoorude lõikes erineda – palume kindlasti jälgida, millised on tähtajad konkreetse projekti elluviimiseks.
MAK meetmete investeeringute teostamise tähtaegade kohta saate lugeda siit.
|
|
Lõppenud, käimasolevad ja saabuvad taotlusvoorud
|
|
Vaata lõppenud voorude tulemusi siit
Vaata käimasolevate ja saabuvate taotlusvoorude infot siit
Käesoleva aasta toetuste planeeritud ajakava asub PRIA kodulehel.
Voorude kuupäevad täpsustuvad jooksvalt.
|
|
Hea teada
|
|
PRIA e-infokirja saab lugeda täies mahus siin:
Pria-novembrikuu-e-infokiri
Allikas: PRIA e-infokiri
| |
|