Kolmapäeval toimunud Maa-ameti visioonikonverentsil „Maa- ja Ruumiamet majanduse toetajana“ oli fookuses maa ja ruumi mõju majandusele. Arutleti, kuidas kiirendada planeeringuid ja olla riigina investorile parem partner.
Seekordne konverents keskendus teemadele, mis on seotud maasuhete ja planeeringutega. Arutleti, milline on maasuhete roll ruumilise keskkonna arendamisel, kuidas kiirendada planeerimismenetlust ning kuidas ruumiloome, ruumiandmed ning ehitus võiks elavdada majandust.
Maa- ja ruumiplaneerimisega tegelevad struktuuriüksused on liitumas ühtseks tervikuks. Sel teisipäeval kiitis Riigikogu heaks Maa- ja Ruumiameti (MaRu) loomise, mis alustab tegevust 1. jaanuaril 2025. „MaRu eesmärk on kujuneda maa ja ruumiloome kompetentsikeskuseks Eestis. MaRu hakkab panustama kvaliteetsema ja tõhusama ruumiplaneerimise tagamisse, mille tulemusena paraneb meie kõigi elukeskkond ja kiireneb investeeringute elluviimine,“ sõnas uuest aastast tööd alustava MaRu peadirektor Kati Tamtik asutuse visiooni tutvustades.
„Minu suur ootus on, et MaRu aitaks oma tõhusamate protsesside ja valdkonna kompetentsiga kaasa planeerimisprotsessis tekkivate sisuliste ja juriidiliste küsimuste kiiremale lahendamisele. Tänu sellele saaks Eestisse kiiremini rajada näiteks uusi tööstusi ja tehaseid, mis omakorda hoogustaks majandust,“ ütles konverentsil majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo. Maa-ameti peadirektor Tambet Tiits vaatas tagasi ameti 34 tegutsemisaastale ja soovis uuele ametile edu ning andis MaRu peadirektor Kati Tamtikule sümboolse teatepulgana üle Eesti kaardi paludes hoida Eesti maad oma südames.
„Planeerimisprotsessi kiirendamiseks püüame läbi mõelda, kuidas saaks edaspidi planeerimise menetluslikke toiminguid teha efektiivsemalt ja läbimõeldumalt. Vaatame üle, kas ja kus on menetluslikes etappides võimalust sammu kiirendamiseks. Samuti saame pakkuda vajadusel omavalitsustele koolitusi ja tuge protsessi tõhustamiseks. Usun, et MaRul kui uuel valdkonna kompetentsikeskusel saab olema selles nõustamises ja abistamises oluline roll,“ lisas minister Keldo. Konverentsil esinenud riigiasutuste esindajate poolt jäi kõlama sõnum, et riik on orienteeritud planeerimise ja planeeringute elluviimisega lahenduste leidmisele ja erinevate valdkondade integreerimisele, milleks MaRu loob head eeldused.
Oma ootuseid MaRu-le väljendasid kohalike omavalitsuste esindajatena Saaremaa vallavanem Mikk Tuisk ja Tallinna linnaarhitekt Andro Mänd, kes mõlemad rõhutasid kohalike omavalitsuste huvi tootmist oma territooriumile meelitada ja ootust riigi poolt keskselt koordineerida planeeringute kiirendamist ja nõustamist.
Ettevõtjate ootusi andsid edasi Eften Capitali juhatuse esimees Viljar Arakas, Viru Keemia Grupi juhatuse esimees Ahti Asmann ja KEVILI nõukogu esimees Andres Oopkaup, kes rõhutasid planeeringuprotsessi etteaimatavuse olulisust. Kõik ettevõtjad olid ühel meelel, et planeerimise ja laiemalt ehitusõiguse saamise protsess peab olema kiire ja ennustatav, sest aeg on raha ja määramatus maa arendusvõimaluste osas suurendab arendusriske ning langetab kinnisvara väärtust.
Maa- ja Ruumiamet on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi haldusalas olev riigiasutus, mis alustab tööd 1. jaanuarist. Amet luuakse Maa-ameti baasil ning sinna liitub maaparanduse valdkond Põllumajandus- ja Toiduametist, e-ehitus (sh Ehitisregister) Kliimaministeeriumist ning ruumilise planeerimise rakenduslikud ülesanded (sh planeeringute register) Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumist. Lisaks tekib Maa- ja Ruumiametisse esmakordselt Eestis riigiarhitekti roll strateegilise ruumiloome valdkonna näol.
Pildigalerii: https://shorturl.at/owMyf Fotograaf Egert Kamenik
Vaata konverentsi järgi https://www.youtube.com/live/zTlPEPymWmU
Allikas: Maa-ameti 22.11.2024 pressiteade